reklama

Česká kuchyně říznutá Indií. Do pražské restaurace V Zátiší se chodí na jistotu

Byznys menu
Čtěte více: restaurace | jídlo | gastronomie
  • Podnik skloubil indické a české menu.
  • Mezi hlavními jídly mají výsadní postavení jehněčí kotlety v bylinkové krustě.
  • Indické části menu vévodí masa pečená v tandooru.
jarvis_5909df10498ebdf0c77463c4.jpeg Restaurace V Zátiší Foto: Milan Bureš

Restaurace V Zátiší patří mezi největší legendy pražské gastronomické scény. Již čtvrt století je symbolem špičkové kvality prezentované v noblesním prostředí.

Do Zátiší se nechodí experimentovat, do Zátiší se chodí za jistotou. Příjemně konzervativní podnik sází na pravidelnou klientelu hostů, kteří vyžadují setrvale vysokou kvalitu, od gastronomie až po personál na place. Ostatně stávající manažer podniku Libor Pavlíček zde pracuje od roku 1993, a přestože má na starosti celý chod elegantního podniku, pokud má službu, i on obsluhuje hosty a fundovaně poradí třeba s výběrem vína, kterému se dlouhá léta věnuje.

Tip:

Mezi dezerty zaujme jablečný závin s domácí vanilkovou zmrzlinou či kokosovo-mandlový dezert s jogurtovým sorbetem.

Snoubení Čech a Indie

Největším trumfem podniku je indický šéfkuchař Mahavir Kansval, který přišel před šesti lety do Zátiší na dva týdny na hostování a už zde zůstal. Jemu se také podařil největší a zřejmě také jediný revoluční krok v historii podniku, když skloubil indické a české menu (to má na starosti druhý šéfkuchař Igor Chramec). Mahavir se nebojí zajímavých a netradičních chuťových kombinací a do Zátiší přinesl nový náboj v podobě svěžích exotických chutí. Třeba jeho tygří krevety marinované v limetkách a chilli a posléze pečené v tandooru patří již léta mezi nejoblíbenější předkrmy. Velkou konkurencí jim ovšem bude sezonní novinka v podobě teplého farmářského chřestu servírovaného s biovejcem, pražskou šunkou a pekanovými ořechy. Velmi neotřelá a příjemná kombinace.

Z nabídky:

1. V tandooru pečené tygří krevety marinované v limetách a chilli

jarvis_5909df10498ebdf0c77463c8.jpeg

2. Filet candáta pečený na pánvi, konfitované brambůrky s koprovým podmáslím, nakládaná zelenina, pyré ze žluté mrkve, karotková omáčka

Cena za dva chody 990 korun

jarvis_5909df11498ebdf0c77463cc.jpeg

Slavné jehněčí kotletky

Mezi hlavními jídly mají výsadní postavení jehněčí kotlety v bylinkové krustě, které patří k největším stálicím na menu, byť se Češi s roční konzumací necelých půl kilogramu neřadí k žádným velkým milovníkům jehněčího. V současné době jsou jemné kotletky doplněné olivami, pečeným lilkem a zauzeným špenátem. Indické části menu vévodí masa pečená v tandooru − ať už kuře tikka masala či mořský vlk na česneku a zázvoru, na české straně zase boduje křupavá kachnička s pyré z červeného zelí a kachních jater.

Pinot od Springera

Jak již bylo řečeno, manažer podniku Libor Pavlíček je velkým fandou vína, a proto na vinné kartě najdete to nejlepší z produkce českých a moravských vinařů (které se zde snaží personál obvykle doporučovat). Na začátek určitě vyzkoušejte skleničku velmi suchého a příjemně minerální crémantu Riesling classic od Michlovského. Z bílých vín můžeme doporučit osvědčený Ryzlink rýnský ze Sonberku ročníku 2013, víno které stále baví a zvláště v gastronomii odvádí skvělé služby. Výbornou volbou je i Ryzlink vlašský od Volaříka. Pokud budete vybírat z tuzemských červených, za ochutnání rozhodně stojí povedený a krásně pitelný Pinot Noir 2007 od Jaroslava Springera, kterých mají v Zátiší ještě pár posledních lahví.

Podívejte se, jak v restauraci V Zátiší připravují pošírované vejce s chřestem:

Pošírované vejce s chřestem podle šéfkuchaře. Zkuste jednoduchý recept

Šéfkuchař Igor Chramec z restaurace V Zátiší nám předvedl, jak se pošíruje vajíčko a jak si uděláte majonézu s pekanovými ořechy.

Rozhovor s šéfkuchařem: Igor Chramec

Bez čeho se v kuchyni neobejdete a proč?

Bez svých nožů a bez výkonného mixéru, ve kterém dělám třeba pyré. Nože jsou vizitkou každého kuchaře, moje sestava nožů a pinzet má téměř pět kilogramů.

Adresa:

V Zátiší

Liliová 1
Praha 1
www.vzatisi.cz

S jakou surovinou či ingrediencí nejraději pracujete?

Mám rád cibuli, která sice vypadá na první pohled obyčejně, ale v kuchyni je součástí mnoha jídel. A není to jen cibule do základů, skvělá je i v nakládané či karamelizované podobě.

Do jaké české restaurace byste vzal své přátele a co byste jim doporučil ochutnat?

Kdybych měl vybrat nějaký podnik konkurence, tak bych zvolil Esku. Jejich styl se mi líbí. A určitě bych doporučil brambory v popelu a fermentovanou pšenici.

Libor Budinský
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Rekordnímu počtu Čechů končí fixace hypoték, banky se o ně poperou. Úroky porostou pomaleji, než se čekalo

Říkejte mi Babiš. Šéf hnutí ANO po nuceném odchodu z vlády rozjel volební kampaň v regionech

V Česku se pátrá po bakterii, která na jihu Evropy ničí kilometry plantáží. Nakažené mohou být sazenice ze Španělska

Kolem zkrachovalé vagonky Legios krouží podnikatel Strnad. K jejímu získání vede ale dlouhá cesta

Sociální sítě Miloše Čermáka: Pět věcí, které bychom měli dělat, i když nám o nich tvrdili, že se dělat nemají

reklama