reklama

Sociální sítě Miloše Čermáka: 25 slov, která před 25 lety neexistovala (a změnila náš život)

Autor HN
  • Která slova před čtvrtstoletím neexistovala a přitom dominují dnešnímu světu?
  • Google, smartphone, YouTube a další - jaká je jejich historie?
  • Zde je seznam 25 slov, která lidé považují za nejcharakterističtější pro dnešní dobu.
jarvis_59ccff61498e2987e0a99f5a.jpeg Před 25 lety slovo Google neexistovalo, stejně jako mnoho dalších, která tak ovlivňují dnešní dobu. Název slavné společnosti vznikl překlepem. Foto: Shutterstock

Kdo si v roce 1992 dokázal představit, jak bude vypadat svět v roce 2017? Někdo možná ano, vždycky se najdou ti, kteří své předpovědi “trefí”. Ale je to víc náhoda než nějaká schopnost. Lidé jsou v předpovídání budoucnosti špatní. Moc vězíme v přítomnosti a ještě víc v minulosti a hřešíme na pocit (a ostatně i známé rčení), že historie se opakuje. Neopakuje. Ano, jak lidstvo, tak i jednotlivci dělají stále stejné chyby a prožívají podobné emoce. Ale budoucnost není jen “upgradem” minulosti. Budoucnost nás vždycky bude překvapovat.

Možná je schopnost aspoň rámcově odhadnout budoucnost tím, co v byznysu odlišuje průměrné od úspěšných. Jak zní citát Wayna Gretzkého, který při uvedení prvního iPhonu v roce 2007 připomněl Steve Jobs a znovu zazněl na představení iPhonu X před pár dny? “Bruslím tam, kde puk bude, a ne tam, kde je teď.” Jenže jak vědět, kde puk bude?

Moje žena měla na toto téma před několika týdny přednášku na VŠE. O budoucnosti a o tom, jak ji předvídat. Ale jak už jsem napsal, to je těžké, skoro nemožné. A tak jsme si sedli a v čase se vrátili o čtvrt století zpátky. To nám bylo něco přes dvacet, jako je dnes studentům, pro které přednáška byla. Jak jsme si tehdy představovali svět v roce 2017? Co od něj čekali? A naplnil naše touhy, sny, očekávání? Z povídání vznikl seznam třiceti, možná čtyřiceti slov nebo názvů, které v té době neexistovaly. Nebo měly jiný význam. A dnes je znají všichni. Protože náš svět změnily.

Nechal jsem o tom dlouhém seznamu slov hlasovat své čtenáře. Skoro tisícovka z nich vybírala ta, která na něj dle nich patří nejvíc. Zde jsou! (V závorce je uvedeno, kolik procent čtenářů pro slovo či jméno hlasovalo.)

Google (67)

Larry Page a Sergey Brin pojmenovali v roce 1996 svůj první vyhledávací nástroj BackRub, podle toho, že algoritmus bral v úvahu odkazy (backlinks) na webových stránkách. Když později hledali lepší jméno, přišel Page se slovem “googol”. To vymyslel počátkem 20. století americký matematik Edward Kasner a znamenalo číslo, které lze zapsat jako jedničku se sto nulami. S devítiletou dcerou pak ještě vymysleli slovo “googolplex”, což je jakékoli velké číslo, které vznikne tak, že napíšete jedničku a pak píšete nuly tak dlouho, než jste úplně unavení. Že nakonec vyhledávač a firma dostaly jméno Google, nebyl výsledek slovní hříčky, ale překlepu (!) při registraci domény. Z názvu firmy vzniklo sloveso, které je dnes synonymem pro webové vyhledávání, a Googleplex je název komplexu budov, ve kterých firma sídlí.

wi-fi (65)

Člověk je doma tam, kde se mu telefon a počítač automaticky připojí k wi-fi. Kdo by to neznal? Takzvaná wifina se stala i v češtině běžným slovem, které používají bez přeřeknutí i naše babičky. Termín “wi-fi” neznamená “wireless fidelity”, jak si mnozí myslí (dle vzoru hi-fi), a dokonce ani není akronymem. Neznamená překvapivě nic. Název vymyslela v roce 1999 konzultační firma Interbrand, která se specializuje na poradenství týkající se značek a mimo jiné přišla s brandy jako Prozac nebo Compaq. “Wi-fi” vymyslela na zakázku Wi-Fi Alliance, která měla požadavek přijít s něčím “o trochu víc sexy než je “IEEE 802.11b Direct Sequence”. Což se povedlo.

smartphone (64)

Prvním chytrým telefonem, který bylo možné připojit k Internetu a který měl některé základní kancelářské aplikace, byla Nokia 9000 Communicator v roce 1996. Tehdy se mu ale ještě “smartphone” neříkalo, s termínem přišla společnost Ericsson pro svůj model GS 88. Začal se používat i pro další telefony, populárním se však stal až po představení iPhonu v roce 2007. Přívlastek “chytrý” se uchytil i pro další zařízení, takže dnes máme například i “chytrá auta”, “chytré ledničky” nebo i “chytré pouliční lampy”. Vždy to znamená to samé: osazení čipem, připojení k Internetu a s tím spojené další funkcionality.

YouTube (35)

Firmu založili tři Američané Steve Chen, Chad Hurley a Jawed Karim v duchu starého klišé, tedy v garáži v městě Menlo Park v kalifornském Silicon Valley. Nápad byl jednoduchý, umožnit uživatelům webu zhlížet a zároveň sdílet videa. Je to ten druh nápadu, který mohl a měl napadnout kohokoli jiného (“vždyť je to tak prosté!”), ale díru do světa s ním udělali jen ti tři. Doménu youtube.com si zaregistrovali v únoru 2005, o dva měsíce později začala fungovat první verze služby. O další rok později firmu za 1,65 miliardy dolarů koupil Google. “Tube” je lehce obstarožní americký termín pro televizi, “youtube” tedy znamená něco jako “vaše televize”. První nahrané video na YouTube se jmenovalo “Já v zoo” a jeho autoři byli pochopitelně sami zakladatelé. Slovo “You”, odkazující na YouTube, měl na obálce v prosinci 2006 časopis Time. “Osobností roku” vyhlásil v tomto čísle “Vás”, tedy “You”, míněno své čtenáře, kteří “druhou webovou revoluci” pomohli nastartovat.

like (33)

Tlačítko “like” se bere jako symbol Facebooku, ten ho však zavedl až po pěti letech své existence, v únoru 2009. A nikoli jako první, předběhl ho neúspěšný konkurent, sociální agregátor FriendFied, který “like” zavedl už v říjnu 2007. Facebookový “like” nebo česky někdy “lajk” budil od začátku emoce, například v roce 2010 čelila firma hromadné žalobě, která požadovala, aby nebylo umožněno “lajkování” reklam mladistvým bez souhlasu rodičů. Vztyčený palec byl jen jednou z původně uvažovaných možností, mezi dalšími bylo srdíčko (dnes používá Twittter) nebo symbol + (Google ve své neúspěšné síti Google Plus používal +1). “Like” to neměl jednoduché, zakladateli Facebooku se myšlenka na toto tlačítko moc nelíbila. Bál se, aby nezastínilo tlačítko “share”, neboli “sdílet”, které pro růst sítě považoval logicky za důležitější.

selfie (32)

Slovník Oxford Dictionaries vyhlásil “selfie” jedním ze slov roku 2013, o rok později bylo oficiálně uznáno jako slovo ve hře Scrabble. Odhaduje se, že v roce 2016 vzniklo celosvětově 50 až 100 miliard digitálních autoportrétů, jen na Instagramu jich - podle statistiky ze srpna 2017 - uživatelé zveřejňují 400 za sekundu. Zajímavá je ovšem i historie vzniku slova. Uvádí se (a je dokumentováno), že ho vůbec poprvé použil v roce 2012 australský student, který se opil na oslavě 21. narozenin, rozbil si obličej a druhý den si ho vyfotografoval. “Pardon za rozmazanou fotku, ale je to selfie,” napsal do komentáře.

SMS (30)

Zkratka SMS se v psychologii používala už od konce 19. století a znamená “short man syndrom”, tedy cosi na způsob “napoleonského komplexu”. Krátkým textovým zprávám (původně o délce maximálně 160 znaků) se však SMS říká až od počátku 90. let. Za vynálezce SMS je považován finský inženýr Matti Makkonen z firmy Nokia. Historicky první SMS byla poslaná z počítače na mobilní telefon 2. prosince 1992 a její text byl: “Veselé Vánoce.” Prvním mobilním telefonem, schopným posílat SMS, byla Nokia 2010, představená v roce 1994. Nástup esemesek byl nejprve pozvolný a následně raketový. V roce 1995 poslal uživatel sítě GSM v průměru jednu SMS za měsíc, v roce 2000 už to bylo 35 esemesek měsíčně. V roce 2015 lidé celosvětově poslali asi 8,3 bilionů SMS.

cloud (23)

Mrak samozřejmě není nijak nové slovo, ale ten počítačový nás vysvobodil z nepříjemné diktatury disket, flashdisků a dalších nespolehlivých nosičů dat. Ta dnes máme uložená v “cloudech” a můžeme si pro ně sáhnout odkudkoli i kdykoli. Termín dal do oběhu v roce 2006 tehdejší šéf Googlu Eric Schmidt na konferenci o vyhledávání, rychle ho přejaly další firmy jako Amazon, Microsoft či IBM (v roce 2007 se dokonce dostal do titulku článku v New York Times) a po roce 2010 už nechyběl v byznysplánu žádné internetové společnosti. Prvenství mají však manažeři dnes už neexistující firmy Compaq, kteří už v roce 1996 v byznysplánu označili “cloud computing” za budoucnost rodícího se internetového byznysu.

Bitcoin (18)

Termín pro nejznámější tzv. kryptoměnu se poprvé objevil v referátu publikovaném na webu 31. října 2008. Vznikl spojením slov “bit”, tedy jednotka informace, a “coin” neboli mince. Nejasnosti panují ohledně toho, jestli psát bitcoin s malým písmenem na začátku, nebo Bitcoin. Většina slovníků i novin se přiklání k první variantě. Ze zábavy pro počítačové geeky se stal fenomén, který fascinuje ekonomy (“jsou kryptoměny srovnatelné s běžnými měnami, anebo představují jen mechanismus pro uložení peněz?”), ale i běžné investory (bitcoin jen za poslední rok zpětinásobil svou hodnotu) nebo třeba zločince (vhodný pro praní špinavých peněz). Bitcoiny existují od roku 2009 a “vynalezl” je programátor či skupina programátorů, kteří vystupovali pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.

hipster (16)

Slovo se používalo už ve čtyřicátých letech v Americe pro bělošské fanoušky (převážně) černošské jazzové hudby. Být “hip” znamenalo netrávit život prací a respektováním zavedených společenských norem, ale spíš se bavit a chovat se bezstarostně. K tomu patřilo i nonkomformní oblečení a celkově uvolněný vzhled. Slavný návrat se termínu podařil po roce 2000. Zatímco v osmdesátých a devadesátých letech západní městské kultuře kralovali “yuppies”, tedy ambiciózní mladí lidé v oblecích či kostýmcích, sledující bezohledně své kariéry, byla první dekáda 21. století ve znamení úniku a nekonformity, byť často jen zdánlivých a virtuálních. Pro mladé muže s plnovousy a v oblečení kanadských dřevorubců se vžilo označení “hipsteři”, byť používané spíše s despektem nebo až hanlivě. Mekkou hipsterů byl a je americký Brooklyn, případně Shoreditch v Londýně, 3. okrsek v Paříži nebo třeba Kreuzberg v Berlíně.

Harry Potter (17)

První knížka Harry Potter a kámen mudrců vyšla v Anglii 30. června 1997. V roce 2016 se hodnota byznysu kolem Harryho Pottera odhadovala na 25 miliard dolarů.

tweet (15)

Twitter založili čtyři společníci v březnu a veřejně spustili v červenci roku 2006. Slovo “tweet” se však jako podstatné jméno i sloveso začalo používat později, poprvé bylo zmíněno na firemním blogu v červenci 2008. V roce 2013 ho do slovníku zařadil Oxford English Dictionary.

blog (14)

Termín “weblog” vymyslel Jorn Barger a poprvé ho použil na svém “weblogu” 17. prosince 1997. Byl to novotar vzniklý spojením slov “web” a “log”, neboli záznam. Prostě webový záznam. Novinář Peter Merhozlz termín později pojal jako slovní hříčku, “we blog”, neboli “my blogujeme”, a blog i blogování byly na světě.

drone (12)

V angličtině je to trubec, tedy sameček od včely, a “to drone” znamená bzučet. Pro bezpilotní letadlo bylo tohle slovo poprvé použito už v roce 1946, ale běžně se začalo používat až o půlstoletí později.

3D tisk (10)

Historie 3D tisku neboli aditivní výroby sahá do osmdesátých let, termín se však běžně začal používat až v polovině let devadesátých. A trvalo dalších minimálně deset let, než se stal běžným natolik, že ho nebylo třeba vysvětlovat.

Segway (9)

Dvoukolé vozítko, které v posledních letech trápilo pražské ulice, vymyslel Američan Dean Kamen a představil ho veřejnosti v roce 2001.

iPod (6)

První velký hit firmy Apple po návratu Steva Jobse se začal prodávat v roce 2001. “Pod” znamená anglicky lusk a byl to jeden z návrhů, jak přehrávač pojmenovat. Steve Jobs k němu pouze přidal malé i.

Android (5)

Android je stroj podobný člověku a v literatuře se objevuje přes tisíc let, byť populární se toto slovo stalo až koncem 19. století. Ve 20. století bojovalo s Čapkovým slovem “robot”. Android bylo jméno malé firmy, založené v roce 2003 v Palo Alto v Silicon Valley, kterou o dva roky později koupil Google. Díky tomu pak dala jméno nejrozšířenějšímu operačnímu systému pro chytré telefony.

Viagra (3)

Firma Pfizer si lék na povzbuzení erekce patentovala v roce 1996 a v roce 1998 se začal prodávat. Po vypršení patentu jsou dnes k dispozici i generika.

troll (2)

V původním významu tvor ze severské mytologie, zlý a poťouchlý obr (ale někdy i trpaslík). V přeneseném významu člověk, který vás provokuje a obtěžuje na webu či sociálních sítích. Podle Oxford English Dictionary se v tomto významu používá od roku 1992.

app (2)

Slovo aplikace není ničím novým, ale ve významu “mobilní aplikace” se používá až od zhruba poloviny devadesátých let. American Dialect Society ho v roce 2010 jmenovala slovem roku.

crowd (2)

Termín “crowdsourcing” vymyslel v roce 2005 Američan Jeff Howe a byl vyjádřením teze, že “dav” je někdy moudřejší než jednotlivec.

speed dating (2)

Způsob seznamování, kdy se nezadaní partneří scházejí na omezenou krátkou dobu, a během večera absolvují takových schůzek celou řadu, vymyslel rabín Yaacov Deyo v Los Angeles v roce 1998.

Crocs (1)

Plastové boty byly poprvé představeny jako lázeňská obuv na výstavě ve Fort Lauderdale na Floridě v roce 2002, prodalo se všech 200 kusů z první série.

fake news (1)

“You are fake news!” řekl Donald Trump na první tiskové konferenci po svém zvolení a ukázal na reportéra stanice CNN. No a zbytek je historie.

Miloš Čermák
Přeposlat
Diskuse
reklama

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama