reklama

Stormhoek Chardonnay 2016 zaujme chutí žlutých melounů a pálivé hořčice. Vinětu si nakreslíte sami

ego!
Čtěte více: víno | nápoje | tipy
  • K lahvi zavařené do fólie je přidaný malý fix.
  • Tam, kde bývá viněta, je prostor pro vaši kreativitu.
jarvis_59b12cf8498e2987da84cbcc.jpeg Není to víno na sólové pití, ale skvěle doplní třeba českou svíčkovou nebo lasagne s houbami, sýrem a smetanou. Foto: archiv

A teď malý test. Jak si představíte lahev kvalitního, a tedy nejspíš i drahého vína? Zavřete oči a zkuste to. Vidíte ji? Já taky. Má tradiční tvar a elegantní vinětu. Pokud je to víno evropské, viněta je konzervativní a víno má složitý název, u novosvětských vín je "povolen" menší designový odvaz. A pokud chceme naši představu kvalitního vína povýšit na klišé, lahev je lehce zaprášená a viněta vybledlá, možná i poškozená.

To ale není případ jihoafrického vinařství Stormhoek. Už od svého vzniku před 20 lety necílí na znalce vína (nebo chcete-li snoby), ale na lidi, pro které je víno způsobem, jak se bavit, užívat si a setkávat se s ostatními. A nebojí se k tomu používat inovativní marketing. Už v roce 2006 oslovilo blogery ve třech evropských zemích, že jim zadarmo pošle lahev vína. Podmínkou bylo pouze to, že musí být starší 18 let a jejich blog funguje déle než tři měsíce. Přihlásilo se zhruba 100 zájemců. A výsledek? Prodej vinařství se za rok zdvojnásobil.

Lahev Chardonnay 2016 je podobný případ. Vinařství Stormhoek na to ale jde přes vinětu. Žádné překvapení? Tak pozor, nejde o jejich, ale o vaši vinětu. Konkrétně tu, kterou si nakreslíte sami. K lahvi zavařené do fólie je totiž přidaný malý fix a tam, kde bývá viněta, je prostor pro vaši kreativitu.

Všimla jsem si lahve v Nizozemsku a bojovala se dvěma pocity. Za prvé, že chardonnay není mou oblíbenou odrůdou, a za druhé, že k vínu přistupuji bez předsudků, ale přece jen jsem citlivá na to, aby jeho prodej byl moc velký cirkus. Zde je to na hraně. A tak jsem zvolila tuhle cestu: víno koupím, "nachutnám", a pokud bude slušné, napíšu o něm.

Teď už víte, že tímto testem prošlo. "Chardonnka" má zlatou barvu s oranžovými záblesky. Aroma je hluboké, zavřené, na patře zaujme chuť žlutých melounů a pálivé dijonské hořčice. Dochuť je krátká jako blesk. Ne, není to víno na sólové pití, ale skvěle doplní pokrmy na bázi šlehačky, třeba českou svíčkovou nebo lasagne s houbami, sýrem a smetanou. Já osobně jsem s ním doplnila indické kuře tikka masala. A když k tomu připočteme vinětu, kterou lze originálním způsobem někomu udělat radost? Za mě pro lahev za cca 10 eur palec nahoru.

Senta Čermáková
Přeposlat
Diskuse
reklama

Ázerbájdžánské dělostřelectvo se chlubí českými houfnicemi. Ministerstvo netuší, jak se do země i přes embargo dostaly

Textilka Pegas Nonwovens změní majitele, investorovi R2G Rohan budou patřit čtyři pětiny jejích akcií

Volební deník Petra Honzejka: Triumf Babiše, nástup pirátů, konec Kalouska? Pomalu. Průzkumy jsou proroctví s ručením omezeným

Zemřela herečka Květa Fialová. Představitelce filmové Tornádo Lou bylo 88 let

Zisk společnosti Philip Morris ČR vzrostl o čtvrtinu na 1,6 miliardy. Podpořilo ho zvýšení cen i růst trhu cigaret

reklama