reklama

Povídka na víkend Miloše Urbana: Jaro, všechno pučí

povídka
Čtěte více: povídka | jaro
  • Povídku pro magazín ego! exkluzivně napsal spisovatel Miloš Urban.
jarvis_59144327498ed7c7ba08138e.jpeg Jaro, všechno pučí Foto: Luděk Bárta

Kopec uprostřed Prahy. Třešně, hrušně, jabloně, slivoně, višně. Ještě nekvetou.

Posunula si na nose brýle, natáhla zahradnické rukavice a rozhlédla se. Pár lidí tu bylo, policajt ani jeden. Ti sem vylezou až na prvního máje, kdy pod rozkvetlými stromy olíbávají kluci své holky a namísto pugétu jim dávají urvanou větvičku. A pak zaplatí pokutu, když je policajt chytne.

Nylonové rukavice jsou nejlepší. Chrání před poškrábáním kůže, odstíní chlad zahradních nůžek, ale jsou dostatečně tenké, aby nebránily ohebnosti prstů.

Povídka pro ego!

Povídky o jaru a slunci pro ego! píší

◼ Ondřej Neff
◼ Miloš Urban (tento týden)
◼ Michal Šanda
◼ Petr Stančík
◼ Emil Hakl
◼ Iva Pekárková
◼ Pavel Vydra
◼ Bogdan Trojak
◼ Jan Bartáček
◼ Irena Jirků

Uvolnila pojistku a nůžky se jí v dlani samy rozevřely. Zacvakala jimi a nikoliv poprvé se jí při tom zvuku, při pocitu, který v ní vyvolávaly dva ocelové listy, jež se na zlomek vteřiny slícují a opět rozpojí, rozlilo po těle teplo. Kdepak Solingen. Solingenky jsou nejlepší. Doma má od Solingenu celou manikúru, a navíc dva kuchyňské nože.

Vyhlédla si jabloňovou haluzku s pěknými pupeny a uštípla ji. Pustila se po trávě k třešním, vystoupala ke slivoním a hrušním. Střih, štíp, rozkoš. Prudce oddychovala a nejraději už by se svým lupem zdrhla, ale višně jsou ještě výš. Opatrně větvičky zabalila do vlhkého kapesníku a schovala do kabely.

Teď tradá do stráně za višněmi, pohyb jí udělá dobře, má teď po zimě dobrých pět kilo nadváhu. Za celou tu petřínskou štrapáci ji odmění, tak jako každý rok, napínavé sledování, která haluzka ve váze s vodou vykvete nejdřív.

Dosupěla k první višni, srdce jí tlouklo až v lebce a chtělo vyskočit, plíce prosily o milost, ale ona do nich nemilosrdně drala každý další nádech. Rozepjala si kabát a ucítila štiplavý pot. To bude o nastydnutí.

Luděk Bárta (1961)
jarvis_59144327498ed7c7ba081392.jpeg

◼ "Nejlepší na jaru je, když vůbec je. Ale poslední léta přechází zima rovnou do léta. Takže kdyby bylo, tak bych ho rád měl upřímně rád," říká výtvarník Luděk Bárta.
◼ K lehce pochmurné povídce Miloše Urbana vytvořil adekvátní ilustraci.
◼ Jak by také ne, vždyť to jaro je letos fakt nějaké zdivočelé.

Uštípla větvičku a něco zaslechla, jako by stromek pod nůžkami zasténal. Pak přišel další zvuk, nejasné zachrčení od hlohových keřů, a po něm něco zcela jiného a téměř nepopsatelného: úlevné, ale i vítězné zaržání mužských hlasivek.

Uhodla, co se za keři děje. Než by vyťukala 158, bylo by pozdě. Spěchala ke křoví a křičela, aby násilníka odehnala.

Za hlohem však byla jenom dívka. Ležela na zádech, sukni vyhrnutou do pasu, nohy a ruce jako cípy hvězdice, ohanbí odhalené, krk zmačkaný jako plechovku od coca-coly. Vyplazený jazyk. Ve vytřeštěných očích lesk, který už matněl.

Shrnula jí sukni na stehna. Pleskla ji do tváře, přiložila ucho k ústům, zvedla jí paži a nechala ji padnout zpátky do trávy.

Položila jí na hruď višňovou větvičku, vyjmula z tašky zbylé čtyři a utvořila z nich křížek.

Sáhla po mobilu, když vrah vyběhl zpoza protější houštiny a bral to k Petřínským skalkám. Z kopce by to měl snadnější, tam je však odevšad vidět.

Než si uvědomila, co dělá, běžela za ním. Chtěla volat o pomoc, ale na to jí nestačil dech. Měla pocit, že nohy utíkají metr před ní a ona je stěží dohání.

Dohnala je, stejně jako jeho. Vyhýbal se cestám a narazil na hradbu Hladové zdi. Otočil se a napřáhl pěst, na níž se zableskly čtyři prsteny boxeru.

Udeřil ji, ale nezastavil. Vletěla do něj jako vlak, povalila ho a nůžky zabodla hluboko do krku pod levé ucho.

Pak uvolnila pojistku, aby se rozevřely.

Miloš Urban
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Rekordnímu počtu Čechů končí fixace hypoték, banky se o ně poperou. Úroky porostou pomaleji, než se čekalo

Říkejte mi Babiš. Šéf hnutí ANO po nuceném odchodu z vlády rozjel volební kampaň v regionech

V Česku se pátrá po bakterii, která na jihu Evropy ničí kilometry plantáží. Nakažené mohou být sazenice ze Španělska

Kolem zkrachovalé vagonky Legios krouží podnikatel Strnad. K jejímu získání vede ale dlouhá cesta

Sociální sítě Miloše Čermáka: Pět věcí, které bychom měli dělat, i když nám o nich tvrdili, že se dělat nemají

reklama