reklama

Mistrův syn Jackie Tran. Potomek vietnamských kuchařů z Prahy utekl k designu, dnes se vrací k rodinnému podnikání

Ekonom
  • Jackie Tran se narodil ve Vietnamu, od svých osmi let ale žije v Česku.
  • Jeho rodiče mají síť vyhlášených bister, on sám původně zběhl k designu a fotografii.
  • Přednedávnem se zapojil naplno do rodinného podnikání a v Praze provozuje kavárnu Cafefin.
Jackie Tran, kavárník a designér vietnamského původu Jackie Tran, kavárník a designér vietnamského původu Foto: Libor Fojtík

V kavárně Cafefin na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad to žije. Mezi návštěvníky se míchají studenti s lidmi, kteří si zde sjednávají pracovní schůzky. Servírky roznášejí nápoje, mezi nimiž se vedle kávy vyjímá třeba i matcha latté, zelený čaj s mlékem a cukrem. K jídlu je možné si objednat bábovku i vietnamské závitky.

Prostor kombinuje atmosféru moderní elegantní kavárny s tradičními prvky asijské kultury, jako jsou masky na zdi či pestrobarevné polštářky na sezení. "Ta látka je z osmdesátých let, tehdy to musela mít každá vietnamská rodina," popisuje dekoraci se smíchem kavárník Tran Anh Thang.

Ve skutečnosti si nechává říkat Jackie Tran. "Tr" se ve vietnamštině čte jako "č" a jeho jméno je tak narážkou na hrdinu hongkongských akčních filmů. A není to jen umělecké jméno, čím je Jackie výstřední. Tetování na prstech a krku ukazují, že z tradičně konzervativní mentality Vietnamců vykročil mílovými kroky.

Původně si Jackie udělal jméno v grafickém designu, s nímž začal koketovat už na střední škole. Soužití to přitom nebylo úplně harmonické. "Chodil jsem za školu, sedl si v KFC nebo McDonaldu a dělal design," přiznává. Přestoupil proto na uměleckou školu, po půl roce se rozhodl ale se studiem přestat úplně. Rodiče z jeho rozhodnutí nebyli nadšení. Jenže Jackiemu se dařilo. "Dělal jsem nejčastěji uživatelské rozhraní na mobily, iPhony a iPady," vzpomíná. Cloudier, aplikaci na bázi služby Cloudapp upravené pro mobilní telefony, nakonec prodal zhruba za 25 tisíc dolarů.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 199 Kč na měsíc.

Aktivace předplatného okamžitě a snadno ve 3 krocích • Přihlášení až na 5 zařízeních • Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin

Předplatit

Filip Sýkora
Přeposlat

Zemědělci přestávají nakupovat půdu, je pro ně příliš drahá. Cenu vyhnaly levné úvěry i zájem investorů

Třeba se operátoři polepší sami. Pokud to nepůjde jinak, přistoupíme k regulaci, říká radní ČTÚ

Policie zabila tři ze čtyř podezřelých z útoku v Barceloně, tvrdí španělská média

Škoda přišla o zakázku snů za téměř 17 miliard korun. Varšava neměla na více než 200 tramvají dostatek peněz

Útok ve finském Turku nepřežili dva lidé. Policie útočníka postřelila a zatkla

reklama