Slovensko v době rekordně nízké nezaměstnanosti připravuje uvolnění podmínek pro zaměstnávání cizinců ze zemí mimo EU, kteří v současnosti až na výjimky musejí nejprve získat povolení slovenských úřadů. Návrh novely příslušného zákona předložili do sněmovny poslanci nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Jeho součástí je i dříve ohlášené zvýšení příspěvků, které mají motivovat obyvatele Slovenska k hledání práce i ve větší vzdálenosti od svého bydliště.

Firmy na Slovensku si již delší dobu stěžují na nedostatek pracovní síly. Pro otevření slovenského pracovního trhu se minulý týden vyslovil svaz slovenského automobilového průmyslu, který ještě na jaře nepovažoval zaměstnávání cizinců za systémové řešení. Právě automobilový průmysl je hlavním tahounem ekonomiky Slovenska.

Podle předlohy se volnější podmínky pro zaměstnávání cizinců ze třetích zemí budou od května příštího roku vztahovat na regiony s mírou nezaměstnanosti nižší než pět procent. Tuto podmínku v září splňovalo 33 z celkového počtu 79 okresů na Slovensku, a to zejména na západě země, kde je životní úroveň vyšší než na středním a východním Slovensku. V průměru za celé Slovensko míra nezaměstnanosti dosáhla 6,42 procenta.

Zaměstnanci ze třetích zemí po schválení materiálu nebudou moci tvořit více než 30 procent z celkového počtu pracovníků v podniku a firmy jim budou muset zajistit přiměřené ubytování.

Na pětimilionovém Slovensku na konci září pracovalo 45 922 cizinců, což v porovnání s loňskem představuje nárůst o téměř dvě pětiny. Většinu z nich tvořili občané zemí Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru, pro které nemusejí jejich zaměstnavatelé na Slovensku žádat úřady o povolení pro zaměstnání. Vůbec největší skupinu zahraničních pracovníků (zhruba 10 700 lidí) na Slovensku ale tvořili občané Srbska, kde žije početná slovenská komunita, jejímž příslušníkům rovněž stačí absolvovat jednodušší administrativní proceduru před zaměstnáním na Slovensku.

Kromě uvolnění podmínek pro zaměstnávání cizinců zmiňovaný návrh novely zákona počítá se zvýšením příspěvků státu pro nezaměstnané na dojíždění za prací a na krytí nákladů spojených s ubytováním či se zavedením nového příspěvku na stěhování.