V porovnání s armádou desiti-milionové České republiky je armáda osmi-milionového Švýcarska, podle Global Fire Power, řádově 6x početnější, má 7x početnější zálohy, má 2x více letadel a tanků a 3x více obrněných vozidel (z ekonomického pohledu také 2x větší rozpočet, ale z 3,5x výkonnější ekonomiky). Podle celkového 50 faktorového hodnocení Global Fire Power, však ČR celkově obsadila 29. místo a Švýcarsko 30. místo. Navzdory tomuto pozitivnímu ohodnocení zůstává otázkou, zda je ČR na aktuální hrozby obdobně připravena a její armáda vycvičena jako armáda Švýcarska a schopna jim na stejné úrovni i čelit. 

Noviny Basellandschaftliche Zeitung uveřejnily 13.5.2015 zprávu poukazující na švýcarské armádní přípravy na rozpad EU. Švýcarská armáda má v termínu 16. až 25.9.2015 uskutečnit cvičení Conex 15, jehož se zúčastní na 5 tisíc vojáků. Cvičení proběhne na severo-západě Švýcarska v Basileji. Scénářem je již zmíněná rozpadající se EU a vlivem hospodářských problémů a krizí vznik předpokládatelných důsledků jako: nedostatky v zásobování, černý trh, vznik zločineckých organizací a vlivem etnického napětí v zahraničí také masivní vlny uprchlíků. Po deset dní tak budou nacvičovat ochranu důležitých objektů a zásob, včetně uzavření hranic. Součástí bude i spolupráce s celní správou a vojenskou, kantonální a železniční policií. 

Na rozdíl od předchozích cvičení se tak aktuální scénář více konkretizoval. V Stabilo Due 2012 šlo o "nepokoje ve Švýcarsku a okolí vlivem konfliktu smyšlených zemí Elbonie a Danubie a přílivu utečenců z Portugalska, Španělska, Francie, Itálie a především z Řecka". V Duplex Barbara 2013 byl nacvičován scénář, kdy "v zadlužené Francii (během cvičení nazývána Saônie) dochází ke konfliktům mezi jejími regiony a smyšlená polovojenská organizace obsadila kvůli získání financí a jiných zdrojů 3 švýcarská pohraniční města - Neufchâtel, Lausanne and Genevu".

Další aktuální hrozby pro Švýcarsko udává Výroční zpráva 2015 švýcarské Federální Informační Služby za rok 2014 ze 4.5.2015, ve které je uveden situační radar hrozeb.

Přičemž v předchozí, rok staré, Výroční zprávě 2014 bylo také mezi závěry uvedeno: "Dluhová krize v Evropě a nepokoje v důsledku arabského jara jsou dvě hlavní události ve strategickém prostředí Švýcarska, jejichž důsledky jdou obtížně v současné době předvídat. Dluhová krize klade nároky na stabilitu našeho bezprostředního okolí, které tvoří základ naší bezpečnosti a prosperity. Arabský svět v současné době prochází obdobím nepokojů, které rovněž představuje pro Švýcarsko řadu výzev."

 

Čtěte na podobné téma:

Ženy v izraelské armádě jsou 3x větší vojenskou silou než Armáda ČR