Moji němečtí kamarádi jsou šokovaní komentáři k článkům v německých novinách. Říkají, že neměli pojetí, že tolik lidi v Německu podporuje Putina a jeho politiku vůči Ukrajině. Říkají, že nemají mezi svými známými ani jediného obdivovatele Putina, ale podle komentářů k článkům v novinách je jich asi 90 % německého obyvatelstva. Jeden německy novinář přemýšlel nad tímto fenoménem začátkem dubna v Die Zeit.

Bylo pro něj obrovským překvapením, kolik čtenářů vyjadřuje podpor tomu, co dělá Rusko na Ukrajině. Říkal, že nikdy za dobu své třicetileté novinářské kariéry neviděl, aby tolik čtenářů vyjadřovalo nesouhlas s pozicí novinářů. Ani během skandálů s knihou Thilo Sarrazina, což bylo doposud nejkontroverznější téma v německých médiích.

Musím dodat, že tento fenomén je tím pozoruhodnější, že domácí zprávy lidi vždy zajímají více než zahraniční. A také tím, že podle dubnového průzkumu jen 8 % Němců mělo o Putinovi dobré mínění, což je historické minimum. Novinář zkoušel najít vysvětlení, vyplácal na to desítky odstavců, ale nějak to mu nešlo, žádné přesvědčivé vysvětlení nenašel.

Britským novinám Guardian se tohle podařilo mnohem lépe. Ve svém článku ze 4. května píšou, že moderátoři těchto novin se musí zabývat 40 000 komentáři denně, z nichž většina je podle všeho psaná internetovými trolly, placenými z Kremlu.

V Rusku je tento jev znám už roky. Pro placené trolly Kremlu existuje i zvláštní název – kremleboti, od slov „Kreml“ a „bot“, anebo internetový robot, „počítačový program, který pro svého majitele opakovaně vykonává nějakou rutinní činnost na internetu“ – jak to definuje v Wikipedie. Kremleboti nejsou roboti, jsou to živí lidé, ale stejně jako opravdoví boti opakovaně vykonávají pro svého majitele rutinní činnost na internetu. Touto činností je psát prokremelské komentáře k populárním antikremelským článkům a blogům (jako je například blog známého ruského opozičníka Alexeje Navalného) a v těchto komentářích obviňovat autora, že je lhář, idiot, ignorant, pokrytec, odpůrce všeho ruského anebo agent CIA, a vytvořit dojem, že drtivá většina čtenářů žádnou kritiku Kremlu nepřijímá a podporuje ruskou vládu ve všem, co dělá.

Cílem je demoralizovat opozici, aby se cítila izolovaná a odtržená od „obyčejného lidu“. Aby si ti, kdo nemají rádi politiku ruské vlády, a zejména ti, kdo váhají a zatím se nepřidali na žádnou stranu, začali myslet, že jakýkoli boj je marný a lepší je se vzdát a přidat se k většině. Ještě jeden cíl – šíření konspiračních teorií o zlých, záludných a prolhaných Američanech, Britech, Židech atd., jejichž jediným smyslem existence je uškodit Rusku.

Říká se, že kremleboti jsou projektem Vladislava Surkova, šedé eminence ruské politiky a hlavního kremelského ideologa. Známé jsou prý i jejich honoráře – 12–16 rublů (6,5–9 korun) za komentář. Objevili se v polovině roku 2000 a do konce desetiletí působili skoro výhradně v Rusku. Avšak před 2–3 lety, kdy mezinárodní pověst Ruska začala prudce klesat, zahájili svou aktivitu i v amerických a evropských médiích. Teď, se začátkem ukrajinské krize, se jejich počet zvýšil asi desetinásobně. Cíle jsou stejné – vytvořit u lidí a hlavně politiků dojem, že většina Evropanů podporuje ruskou vládu.

Viděl jsem stovky takových komentářů na stránkách britských, německých, francouzských, ale i českých novin. Některé napsané přes Google Translate, jiné správnou češtinou, což nasvědčuje tomu, že autorem je rodilý mluvčí. Pokud čtete teď články o Rusku a Ukrajině a komentáře k nim, viděli jste je podle všeho i vy a divili jste se, odkud je v Česku tolik podporovatelů Kremlu. Dobrou zprávou je, že jich není zdaleka tolik, jak to vypadá při pohledu na diskuse k některým článkům. Špatnou, že v Česku a Evropě existuje asi dost lidí, kteří neváhají psát za kremelské peníze, cokoliv jim Kreml ukáže. Myslím, že většina z nich Kreml ani podporuje a vůbec se nezajímá o politiku, tím spíše mezinárodní. Prostě byznys je byznys.

Jedna rada na závěr – když kremlebota uvidíte, nejlepší je ho ignorovat. Když začnete diskutovat, poskytnete mu tím možnost napsat ještě několik komentářů a vydělat pár korun navíc.