Zásadní informace je, že petici v Bílém domě může podat každý, kdo má emailovou adresu a základní znalost angličtiny, aby zvládl odpovědět na kontrolní otázku. Email může být i v české doméně, stejně tak PSČ může být české a vše zařídíte během několika minut i z české IP adresy. Ani náznakem zde není nějaká kontrola, zda jste americkým občanem, nebo zda se právě nacházíte na území USA. Stejně chybí jakákoliv kontrola totožnosti, takže je jen na vás, pod jakým jménem budete vystupovat.

Jakmile máte v Bílém domě zřízen účet, můžete si podávat petice, co hrdlo ráčí. Stačí jen čtyři kroky, celý postup je jednodušší než nákup v e-shopu:

  1. Ve 120 znacích popíšete petici a zaškrtnete až tři oblasti, které se petice týká,
  2. Systém zkontroluje, zda není podobná petice v běhu,
  3. Podrobně (no, máte na to 800 znaků) popíšete, o co vám jde a máte dalších 120 znaků na klíčová slova,
  4. A konečně, petici zveřejníte. O prvních 150 podpisů se musíte postarat pouze sám, pak je petice dostupná pro každého. A když získáte do 30 dnů více než 100 000 podpisů, Bílý dům se k petici musí vyjádřit.

K 28. březnu probíhalo na 121 petic, z nichž 14 přesáhlo hranici 100 000 podpisů. Nejvíce příznivců (přes 271 000) měla k tomuto datu petice požadující vyhoštění Justina Biebera, napočítal jsem dvě petice v čínštině, několik petic proti SOPA (zákon, který má být namířen proti online „pirátství“) a také petici, která se týká veřejných záchodků.

Každý podpis pod peticí je zaznamenán a jsou zveřejněny iniciály, město (jen v případě, že systém toto město vygeneruje na základě nijak nekontrolovaného zadaného PSČ), datum podpisu a konečně pořadí podpisu. Není to sice mnoho, ale na obrázek o okolnostech této petice to myslím postačuje.

Nyní k vlastní petici. 28. března v 15:00 SEČ měla petice 31 993 podpisů. Z toho:

  • iniciály latinkou byly vyplněny v 28 341 případech, azbukou pak v 3543 případech (zbývajících 109 záznamů obsahovalo číslice, interpunkční znaménka nebo čínské znaky),
  • PSČ, kterému systém Bílého domu přiřadil nějaké americké město, bylo uvedeno u 2302 záznamů.

Jinými slovy, azbukou jsou uvedeny iniciály u 11% záznamů, PSČ identifikovatelné systémem pak bylo uvedeno u 7,2% případů. Pokud tyto údaje srovnáme s jinými souběžnými peticemi, ukazuje se, že petice o Aljašce má data velmi odlišná – kontrolní vzorky z jiných petic neobsahovaly ani jeden záznam v azbuce a identifikovatelné PSČ bylo uvedeno u více než 70 % případů. Už pouze tento orientační test naznačuje pravděpodobnou manipulaci s peticí „Aljaška k Rusku“. Nevím, jestli jde o recesi, snahu o snížení zájmu světa o Krym nebo kombinace obojího. K tomu by se hodily podrobnější data (hlavně časy podpisů nebo IP adresy). Jsem si ale jist, že Bílý dům tyto faktory ve svém stanovisku zohlední (a na jeho stanovisko si pochopitelně počkám).