V jednom ze svých minulých blogů jsem se věnoval ceně za technickou podporu (údržbu) již fungujících serverů Czech Pointu.

V uplynulých zhruba deseti letech jsem se v případě eGovernmentu setkal s mnoha absurditami. Místo toho, aby se budovala efektivní státní správa, tak se zavádějí nové registry, nové systémy. Někdy to vypadá tak, že tvůrci doufají, že když přenesou špatně nastavené pracovní postupy do prostředí počítačů (informačního systému), tak se všechno vyřeší. Ono se tak nestane a tvůrci se potom ještě diví, že běžní uživatelé nedokážou využít možnosti nového systému.

Samozřejmě není vše úplně špatně. Czech Point je správné řešení, které občanům a firmám šetří spoustu času a peněz. Podobná řešení jsou mnoho let běžná i v Asii nebo Jižní Americe. Technicky se vlastně jedná o můstek mezi počítačem úředníka (notáře, atd.) a již fungující databází, který umožňuje číst již zadaná data. Jenže, když se to takto jasně pojmenuje, tak to nevypadá tak honosně a tím pádem i stamilionové ceny za údržbu by byly podezřelé.

Jak je možné, že pan profesor a soudní znalec ve svém posudku zdůvodňuje, že není možné rutinní údržbu dělat levněji? Výsledek je jednoduchý a vážný současně. Jedná se o klasický švindl či, chcete-li, podvod, případně zneužívání jména velké mezinárodní firmy.

V čem je kámen úrazu?

Několik slov na úvod.

Firmy obchodované na NASDAQ musí respektovat pravidla tohoto trhu s cennými papíry. Společnosti podnikající v USA musí také respektovat zákon Foreign Corrupt Practices Act (FCPA). To mimo jiné znamená, že organizační struktura a obchodní aktivity amerických firem musí být v souladu s tímto zákonem. FCPA se vzhledem k mezinárodním smlouvám vztahuje i na pobočky a spolupracující osoby v zahraničí. Dodržování podmínek NASDAQ a zákona FCPA výrazně omezuje americkým společnostem zakládat dceřiné společnosti v daňových rájích (mám na mysli daňové ráje, nikoliv země s nižšími daněmi nebo jednodušším systémem).

Naprosto nepřípustné je, aby „pobočku“ na Virgin Islands zastupoval dosazený advokát nebo jiný najatý občan dané země. Musí být čitelné spojení: centrála – pobočka pro Evropu – pobočka v konkrétní zemi.

Novell není Novell

Společnost Novell Inc. (NASDAQ: NOVL) měla do roku 2002 v ČR svoji pobočku – Novell-Praha, s.r.o. Ve výroční zprávě společnosti Novell Inc. za rok 2004 ( bod N Guarantiees) se na straně 75 a 76 uvádí, že tuto pobočku prodala v roce 2002.

Tomu odpovídá i záznam v Obchodním rejstříku, ve kterém je uvedeno, že společnost Novell-Praha, s.r.o. (IČ 625 76 534 ) byla do 19. srpna 2002 vlastněna společností Novell Inc., USA, Utah, 122 East 1700 South Provo. Do 19. srpna 2002 se nejednalo o nic zvláštního, běžná pobočka zahraniční společnosti.

Od srpna 2002 je jediným vlastníkem společnost NOVELL EASTERN EUROPE INVESTMENT CORP. z Panenských ostrovů. Jedná se o vyzkoušený trik, který v ČR zatím funguje. Není možné vystopovat vlastníka, a většině lidí tedy nezbude nic jiného, než se spoléhat na vyjádření statutárního zástupce.

Něco je přeci jenom možné zjistit, a tím je skutečnost, že Novell není Novell, tedy NOVELL EASTERN EUROPE … není dceřinou společností firmy Novell Inc.

Tomu odpovídá i vyjádření Novell Inc. k firmě Novell-Praha: „Novell-Praha, s.r.o., is an independent company operating under authorization from Novell Ireland Software Limited to perform as a Marketing and Sales Agent of Novell at the territory of Czech Republic. Novell Ireland Software Limited is a subsidiary of Novell, Inc. and is authorized to market and distribute Novell products and services within Europe, the Middle-East and Africa.“ Stručně řečeno, Novell-Praha je samostatná firma, která má dohodu o podpoře prodeje a distribuci výrobků Novell Inc. v České republice.

V ČR byly zaregistrovány další dvě společnosti, které měly v názvu slovo Novell. Jednalo se o společnost Novell Česká Republika, s.r.o., IČ 267 20 922, a společnost Novell Professional Services Česká republika, s.r.o., IČ 256 25 632.

Všechny tři společnosti se slovem Novell v názvu mají společné minimálně dvě věci. Tím prvním je vlastník NOVELL EASTERN EUROPE INVESTMENT CORP., Simmonds Building, Wickhams Cay 1, P.O. Box 961, Road Town, Tortola, Britské Panenské ostrovy, a dále jednatel, pan Aleš Kučera.

 

Jméno firmy

vlastník

od

do

jednatel

Novell Česká Republika s.r.o.***

267 20 922

NEEI*

26.8.2002

25.11.2009

Aleš Kučera

Novell-Praha, s.r.o.

625 76 534

NEEI*

19.8.2002

31.1.2012

Aleš Kučera

Novell-Praha, s.r.o.

625 76 534

A. Kučera

31.1.2012

stále

Aleš Kučera

Novell Professional Services Česká republika, s.r.o.

256 25 632

NEEI*

24.5.2004

30.3.2012

Aleš Kučera

newps.cz s.r.o.

256 25 632

NVGI**

30.3.2012

stále

Aleš Kučera

 * NOVELL EASTERN EUROPE INVESTMENT CORP.
Simmonds Building, Wickhams Cay 1, P.O.Box 961, Road Town, Tortola , Britské Panenské ostrovy

** NEWPS.VG INVESTMENT CORPORATION
Simmonds Building, Wickhams Cay 1, P.O. Box 4519, Road Town, Tortola , Britské Panenské ostrovy

*** vymazáno z OR

Z vyjádření společnosti Novell Inc. je jasné, že vlastníkem Novell-Praha není od roku 2002 společnost Novell Inc. Tím pádem není a nebyla tato společnost ani vlastníkem společnosti Novell Česká republika a Novell Professional Services Česká republika, s.r.o.

To znamená, že konstrukce s mateřskou firmou na Britských Panenských ostrovech byl připravený trik, jak skrýt vlastníky firmy, která se výrazně angažovala v oblasti CzechPointu, Datových schránek a eGovernmentu.

To mimo jiné znamená, že jedním z dodavatelů důležitých pilířů eGovernmentu v České republice je firma s neprůhlednou vlastnickou strukturou. O tom, kdo byl vlastníkem firmy NOVELL EASTERN EUROPE a kdo je vlastníkem firmy NEWPS VG, můžeme pouze spekulovat.

Když se teď ohlédnu za posledními deseti lety a rozvojem eGovernmentu, tak případ NOVELL EASTERN EUROPE mnoho věcí vysvětluje. V oblasti eGovernmentu nebo minimálně v jedné z jeho významných částí se vytvořila skupina lidí, kteří politikům (v tomto případě běžným uživatelům) předložili nápad, jak se zviditelnit při prosazování nových technologií, stejná skupina lidí připravila řešení, a když se objevil zádrhel, tak jeden člen „týmu“ vytvořil znalecký posudek, ve kterém vše „náležitě zdůvodnil“, a běžní uživatelé (včetně politiků, soudců, policistů) tiše zírají, jak jsou IT systémy složité a drahé. Skutečnost je jiná a podle mne je čas to změnit.

Pane premiére, paní místopředsedkyně vlády, toto je jen špička IT ledovce. Chcete to řešit??