reklama

Udělejte si malý test předvolebního populismu: slyšíte více na levnější jízdné, vyšší platy, nebo prudké snížení daní?

Ekonom
  • Blíží se podzimní komunální a senátní volby.
  • Proto se politici naplno vrhli do předvolebního populismu.
  • Udělejte si malý test, které kupování voličů na vás nejlépe působí.
jarvis_5b8f9c72498e5af9cc33727a.jpeg 75 procent Foto: archiv

Do říjnových voleb zbývá už jen pár týdnů, a Česko se proto topí v předvolební smršti naprosto nereálných slibů, ale bohužel už i zcela reálných opatření, která jistě přinesou hlasy, ale dlouhodobě Česku vůbec neprospějí.

Hnutí ANO vše sází na svůj hit, aby se mladí i staří mohli kdykoliv dostat kamkoliv prakticky zadarmo. 75procentní sleva na jízdném pro žáky, studenty a seniory ale přijde skoro na šest miliard ročně.

Těžko bychom hledali lepší příklad špatně provedené politiky. Pod slevu se schovají jak senioři, u kterých bychom snad ještě nějak sociální ohled odůvodnili, tak ale i třeba šestadvacetiletý student, který se o víkendu rozhodl zajet si na otočku do Vídně. Na hranice jede za 25 procent ceny, od hranic do rakouské metropole za plné. Absurdní. Sleva je natolik špatně vymyšlená, že není vůbec vyloučené, že po volbách, kde hnutí ANO zaboduje, vláda najednou zjistí nákladnost opatření a vše potichu zase zruší.

Pokud jste státní zaměstnanci, tak byste pro všechno to zlevněné jízdné neměli zapomínat na to, co pro vás vybojovala ČSSD.

Oproti šestiprocentnímu růstu navrženému ministerstvem financí ČSSD odbory požadovaly deset procent, výsledek je nakonec průměrných osm procent. Sociální demokraty nezajímá, že od nástupu minulé vlády Bohuslava Sobotky už stát přijal desítky tisíc nových státních zaměstnanců a bylo by třeba přidávat velmi, velmi výběrově. Před volbami je ale nejlepší chtít všem přidávat stejně, aby z toho bylo co nejvíce hlasů.

A pokud po všem tom levicovém populismu chcete i trochu toho pravicového, pak byste mohli slyšet na návrh ODS na zrušení superhrubé mzdy. To je už evergreen ODS, byť tedy to byla mimochodem právě ODS, která tento podivný instrument v roce 2007 zaváděla. Zrušení superhrubé mzdy a ponechání sazeb by stálo podle ODS 55 miliard, podle vlády 75 miliard. Kde je vzít, to už ODS neví.

Tak si vyberte, který populismus vás uchvátil nejvíce, a hlavně si přejte, aby ty volby už byly co nejdříve za námi.

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama