reklama

Kvůli anexi Krymu se ČEZ od Rusů odvrátil, vše už je ale jinak. Rosatom je znovu favorit dostavby Dukovan

Ekonom
  • Když se v roce 2014 debatovalo po ruské anexi ukrajinského Krymu o dostavbě Temelína, šéf dozorčí rady ČEZ Václav Pačes uvedl, že si neumí představit, že by další reaktory v Česku stavělo Rusko.
  • Nyní je už vše jinak.
  • Prezident Miloš Zeman má spolu se svým energetickým poradcem Martinem Nejedlým na Rosatom přímé kontakty a současná vláda se geopolitických rizik nebojí.
  • Navíc Rosatom a jeho jaderné elektrárny nyní kralují po celém světě a ve východní Evropě speciálně.
jarvis_5b868d19498e5af95c0f6037.jpeg „Doufáme, že mnoho zemí se stane našimi partnery a budou, jak říkají, jadernými nováčky,“ řekl v červenci po setkání s premiérem Dmitrijem Medveděvem (vlevo) šéf Rosatomu Alexej Lichačov. Foto: Profimedia

Premiér Andrej Babiš se nechal opakovaně slyšet, že dostavba jaderné elektrárny Dukovany je "triviální". Na ministerstvu průmyslu a obchodu to ale tak nevidí a horlivě pracují. Do konce září mají Babišovi předložit analýzu všech možných variant výstavby jaderných bloků, aby vláda mohla do konce roku rozhodnout. "Počítám s tím, že budu vypisovat výběrové řízení. Ještě minulá vláda přijala rozhodnutí, že do konce roku se musí rozhodnout o modelu a na jeho základě se vypíše výběrové řízení," prohlásila ministryně průmyslu Marta Nováková v nedávném rozhovoru pro Ekonom (Ekonom 30/2018).

Do výběrového řízení se jistě přihlásí několik firem. Stát jich už před časem oslovil šest: ruský Rosatom, americký Westinghouse, čínskou skupinu CGN, jihokorejskou KHNP, francouzsko-japonské konsorcium Atmea a francouzskou firmu Areva.

Ale podle současné pozice těchto společností na trhu dodavatelů jaderných komplexů je čím dál jasnějším favoritem Rosatom. Jeho jaderné elektrárny nyní zjevně kralují po celém světě a ve východní Evropě speciálně. Podle dat Světové jaderné asociace má Rusko rozestavěno či naplánováno v různých zemích 39 nových reaktorů. V závěsu je Čína už jen s 15 projekty. A dále paběrkuje Jižní Korea se šesti, Francie s deseti a Spojené státy se dvěma reaktory.

Jaderná diplomacie Kremlu

Ruskému jadernému apetitu odpovídá i výroční zpráva Rosatomu za minulý rok, kterou firma zveřejnila v srpnu. Tržby jí vzrostly o 10,2 procenta na 967 miliard rublů (zhruba 14,2 miliardy dolarů), z toho zahraniční příjmy o 9,4 procenta na 6,1 miliardy dolarů. "V roce 2017 Rosatom pokračoval v globální expanzi. Jedenáct mezinárodních smluv bylo podepsáno a dosaženo 16 dlouhodobých závazků. Objem zahraničních zakázek na příštích deset let je odhadován na 133,5 miliardy dolarů," píše se ve zprávě.

Z 28 zemí v roce 2013 Rosatom pronikl do 44 států v roce 2016. Mezi nimi je i Česká republika. Rosatom zde podle své zprávy zajišťuje "dodávky jaderného paliva, produkty a služby pro radiační technologie a údržbu a modernizaci". Právě to poslední slovo může brzo znamenat i něco jiného než pár milionů za pomoc se starými sovětskými reaktory.

Dostavba dvou jaderných bloků v Dukovanech může být byznys za více než 200 miliard korun.

Ruský nástup v jádru nedávno popsal i časopis Economist titulkem "Rusko je lídrem v exportu jaderné energie". Důvodem je, že design ruských reaktorů je levný a rizikový byznys podporuje výrazně stát. Proti tomu někdejší premianti jsou na tom špatně. Francouzská Areva (nyní Orano) začala v minulé dekádě stavět jen dva reaktory − ve Finsku a Číně. Oba dva jsou zpožděné a drahé. Jihokorejci z KEPCO čelí domácí nevraživosti vůči jádru a americký Westinghouse se probírá z bankrotu.

Jedinými reálnými konkurenty Rusů jsou Číňané, ale spíše mimo Evropu. Na kontinentu se účastní jen výstavby kontroverzní britské elektrárny Hinkley Point.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama