reklama

10 tisíc

Ekonom
Čtěte více: zákon | reklama | marketing
  • Ani po roce tragikomedie s neodstranitelnými billboardy nekončí.
  • Vlajky jsou navíc potrhané a špinavé. Stát by měl chtít pokuty za nedůstojné použití státního symbolu.
David Klimeš, hlavní analytik týdeníku Ekonom. David Klimeš, hlavní analytik týdeníku Ekonom. Foto: Jan Hunter Doležálek

Je to neuvěřitelné, ale 1. září to bude už rok, co od dálnic a silnic mělo zmizet na tři tisíce billboardů. Nestalo se tak. Reklamní firma Czech Outdoor se vzepřela zákonu a na plochy vylepila vlajku. Sázela na to, že státní symbol nelze odstranit, a pokouší se tak hrát o čas. Zároveň totiž leží u Ústavního soudu protest senátorů proti tomuto zákonu a billboardářská lobby má tak stále jistou šanci, že kolem lukrativních dálnic dál přežije. Každý řidič tak den za dnem vidí důkaz, že v Česku platí zákony jen pro někoho.

Pokud chtějí billboardáři hrát tuto absurdní hru dále, tak ji ale hrajme se vším všudy. S vlajkou to totiž není jen tak. Ano, má tu výhodu, že kam ji nalepíte, tam se okolo ní musí chodit s náležitou úctou. Ale taky se o ni musíte starat.

Zákon o užívání státních symbolů ČR jasně v prvním paragrafu říká: "Státní symboly lze užívat jen vhodným a důstojným způsobem." A pokračuje v devátém paragrafu: "Státní vlajka nesmí být používána v poškozeném nebo znečištěném stavu."

A co vidíme kolem dálnic? Vlajky se na spoustě míst krabatí, odchlipují, rohy jednotlivých částí zplihle visí dolů. Pod vlajkami prosvítají původní texty.

Vlajky jsou na mnoha místech špinavé, uprostřed lesů je mnohdy bílý pruh šedý až zelený. Je naprosto zjevné, že billboardáři vlajky neobměňují a jak je tam před rokem nalepili, tak tam v různých podobách stále dožívají. Proto by ustrašené ministerstvo dopravy nemělo lenit a alespoň trochu billboardáře poškádlit.

Za špatné vyvěšení vlajky je pokuta deset tisíc korun. Z asi tří tisíc billboardů jich je pryč nějakých pět set, takže pokud jich zbývá dva a půl tisíce, někdo by měl rychle dostat účet až za 25 milionů.

Jistě, je to jen drobnost, ale alespoň něco. Vždyť o čem přemýšlíte v nekonečných kolonách na dálnicích vedle zplihlé vlajky? Třeba o tom, jak je možné nedodržovat zákony a ještě k tomu hyzdit vlajku republiky. A už tak velká naštvanost v kolonách ve vás ještě vzroste. A to zcela oprávněně.

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama