Rozkrýt zbylé záhady se pokusí tým archeologů z pořadu Zničená minulost (Blowing Up History), který se vrací na Discovery Channel se třetí řadou. Pohání je snaha pochopit myšlení našich předků, a zároveň zachovat tyto architektonické klenoty pro další generace.

Pořad Zničená minulost (Blowing Up History) se vrací na Discovery ChannelArcheologie jako vědní obor vstoupila do moderní doby, která se projevila především příklonem k nedestruktivním metodám bádaní oproti dříve rozšířenějším metodám destruktivním. Výzkum dnes stále pohání touha po zásadních vědeckých průlomech, zároveň ale klade zvýšený důraz na zachování památek v jejich původní podobě. Dokonalejší letadla a stále častější využívání dronů zvýšilo komfort dálkového průzkumu Země, masově používané jsou bezdrátové detektory kovů nebo různé modely georadarů, které v posledních letech stále častěji využívají snímacích technologií X-Ray nebo LiDar. Ten byl využit například i při mapování zaniklých sídel na Šumavě.

Mnoho metod si archeologie vypůjčila z jiných oborů – detektory i radary sloužily původně vojenským účelům. Filmový a televizní průmysl se stal závislým na počítačové animaci - CGI modelaci vděčíme za nezapomenutelné filmové zážitky, protože kdo si dokáže představit Hru o trůny (Game of Thrones) bez draků či velkolepých bitev?

Pokud během léta zavítáte do egyptské metropole Luxor, je návštěva Údolí Králů povinností. Nejznámější část thébské nekropole poskytla místo poslednímu odpočinku mnoha faraonů kdysi nejimpozantnější světové říše. Pořad Zničená minulost (Blowing Up History) se vrací na Discovery ChannelLokalita již přilákala mnoho lovců pokladů, milovníků tajemství i světoznámých archeologů a egyptologů.  I přes to je odkrytých a zdokumentovaných hrobek stále menšina – pouhých 11. I přes velké úspěchy, z kterých vzpomeňme Carterovo objev hrobky krále Tutanchamona, se zástupům vědců podařilo odkrýt pouze špičku ledovce.

Na neméně tajemné skulptury narazíte i při návštěvě Velikonočních ostrovů. Sochy Moai vždy vyvolávaly mnoho otázek. Proč mají některé na hlavě posazený červený klobouk pukao? Jak je možné, že jediná socha – Moai Tukuturi – klečí, zatímco všechny ostatní sedí?  Některé objasnil norský badatel Thor Heyerdahl, kterému při výzkumu přesouvání soch po ostrovech zdárně sekundoval český vědec Pavel Pavel. Za pomoci domorodců dokázali, že k převozu soch z bodu A do bodu B bylo ve skutečnosti potřeba řádově méně lidí, než se původně myslelo. Existence soch Maoi je úzce propojena s kultem předků tehdejších polynéských civilizací. Konkrétní symbolika však zůstává nadále zahalena tajemstvím.

Pořad Zničená minulost (Blowing Up History) se vrací na Discovery Channel