reklama

Nereálné požadavky České strany sociálně-odborářské

Ekonom
Čtěte více: ekonomika | politika | odbory | ČSSD | Josef Středula
  • Růst platů státních zaměstnanců o deset procent je nereálný.
  • Bezpodmínečná podpora ČSSD návrhu odborů ukazuje, kdo ČSSD skutečně vede.
  • Předák Josef Středula.
jarvis_5b745a56498e61d7e647b623.jpeg 10 procent Foto: archiv

Jednou z nejspornějších položek ve státním rozpočtu na příští rok budou jistě jako vždy miliardy na platy státních zaměstnanců. Kdo si myslel, že se po razantním přidávání během série voleb vrátíme na zem, ten se spletl. Ministerstvo financí sice navrhlo uměřený růst o šest procent a zvýšení tarifů o dvě procenta, ale odbory chtějí, aby tarify rostly o deset procent. Na jejich stranu se okamžitě přidala vládní ČSSD, takže na koaliční bitvu je zaděláno.

ČSSD tuto bitvu ale prohraje. Desetiprocentnímu zvýšení nic nenasvědčuje ekonomicky ani politicky.

Nejdříve ekonomicky. Už nyní jsou částky ve veřejném sektoru vyšší než v soukromém. Průměrný hrubý plat dosáhl 31 968 korun. Polovina pracovníků vydělávala víc než 29 840 korun hrubého. Pokud si ministři právem stěžují, že pod sebou mají neadekvátně placené zaměstnance, tak to je možná právě proto, že se už roky z volebních důvodů všem přidává jen plošně a zároveň se najímají desítky tisíc nových zaměstnanců.

Desetiprocentní růst neladí ani s makroekonomickými prognózami. Českou ekonomiku čeká zpomalení. To se odráží i v růstu mezd celé ekonomiky. Česká národní banka po meziročním nominálním růstu průměrné měsíční mzdy o 8,6 procenta v tomto roce proto věští pro příští rok zpomalení na 6,8 procenta, a dokonce jen 5,4 procenta pro rok 2020. ČSSD a odbory však toto nechtějí zjevně vidět.

Příliš vysoký plošný růst neprojde ani politicky. Premiér Andrej Babiš si už vybudoval koalici s prezidentem, volajícím po snižování počtu úředníků. Zároveň Babišovi v marketingových průzkumech vychází, že voliči jasně ocení hlavně výrazné přidání učitelům. Takže chce nižší růst, ale právě vybraným skupinám.

ČSSD, kdysi tak schopná ve výběrovém kupování si nových voličských skupin mezi státními zaměstnanci, toto ale najednou nechápe. Svede tak hlučnou bitvu, kterou nakonec prohraje. ČSSD, zdecimovaná poslední volební prohrou, se zjevně ještě pořád nenašla, a tak se zcela odevzdává do péče odborů a jejich vůdce Josefa Středuly. A to je špatně.

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama