reklama

Silničáři letos jedou na doraz. Česko ochromují dopravní uzavírky

Ekonom
  • Ředitelství silnic a dálnic i kraje připouštějí, že letošní počet oprav silnic je rekordní. Důvodem velkého počtu uzavírek je podle nich špatný stav silnic i vyšší rozpočty určené na rekonstrukce. V některých krajích už silničářům docházejí lidé a o zakázky na opravy nemají zájem.
jarvis_5b744bb5498e61d7e6474b93.jpeg Problémem pro řidiče letos ovšem nemusí být jen samotný vyšší počet oprav silnic než obvykle. Má je na starosti hned několik organizací a občas se zdá, jako by mezi sebou o svých plánech nemluvily. Foto: ČTK

Cestování autem po Česku připomíná projížďku jedním velkým staveništěm. Silnice se opravují v české a moravské metropoli i v dalších městech. Praha letos zažila několik dní, kdy prakticky jediný způsob, jak se spolehlivě a včas dostat z místa na místo, představovala cesta pod zemí, tedy metrem.

Řada uzavírek komplikuje ale také jízdu po dálnicích a silnicích I. třídy − letos se opravuje nejen hlavní tah D1, ale také části dálnic D2, D5, D10 a D11. Stavební uzávěry a oranžové cedule ukazující směr objížďky jsou k vidění také na mnoha cestách nižších tříd ve všech krajích.

Výsledkem jsou pomalu popojíždějící kolony aut a v některých místech úplný dopravní kolaps. A také nervy řidičů na pochodu. Zatímco v minulosti si často stěžovali, že jsou tuzemské silnice v katastrofálním stavu, letos mají opačný problém: opravuje se jich až příliš najednou.

Úřady, které uzavírky plánují, připouštějí, že je letošní rok na hraně. "Při současné aktivitě investorů je množství staveb na jednu sezonu už na horní hranici únosnosti," konstatuje mluvčí Královéhradeckého kraje Jiří Klemt. V některých regionech je naplánováno tolik oprav, že už je nestíhají ani stavební firmy. "O zakázky na opravy silnic je stále menší zájem, firmy se potýkají s nedostatkem lidí. Letos musíme poprvé řešit odstoupení firmy od rozdělané zakázky," tvrdí mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Co letošní horečnou aktivitu při opravách dopravních komunikací způsobilo? Jsou jednotlivé akce v hlavním městě i jednotlivých krajích dobře naplánovány? A nedalo se dopravním komplikacím předejít? Týdeník Ekonom zjišťoval, kdo za které uzavírky zodpovídá. A také kolik se v Česku letos za opravy silnic utratí peněz.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Jan Němec
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama