reklama

Za nezájem o techniku mohou základní školy. Kdyby děti vyráběly ptačí budky, polovinu z nich by to začalo bavit, říká majitel firmy zaměřené na hydrauliku

Ekonom
  • Když dokázal Milan Chvalina sám realizovat za komunistů zlepšovací návrhy, usoudil, že dokáže i úspěšně podnikat.
  • Začínal servisem pro hydraulické systémy. Dnes jeho firma hydrauliku vymýšlí a vyrábí. Společně s ním podniká manželka a dcera, ani dva synové zřejmě nezůstanou stranou.
  • Z one man show se stal podnik, který dává práci stovce lidí.
Milan Chvalina, majitel firmy Chvalis: "Nemám americký styl řízení, který upřednostňuje tvrdě jen výdělečný byznys. To není jediné hledisko mého podnikání." Milan Chvalina, majitel firmy Chvalis: "Nemám americký styl řízení, který upřednostňuje tvrdě jen výdělečný byznys. To není jediné hledisko mého podnikání." Foto: Milan Bureš

Milan Chvalina je životní optimista, i ve špatném hledá a nachází to dobré. Přiznává, že je to někdy až zničující, ale v jeho případě vedl tento přístup k prosperující firmě s ročním obratem 240 milionů korun a stovkou zaměstnanců. Společnost Chvalis se specializuje na hydrauliku a už při pohledu na její sídlo je zřejmé, že rostla postupně − pěkně od nuly. Stejně jako vybočuje z řady majitel, ani firma nestojí v průmyslové zóně nebo v rekonstruované fabrice z dob socialismu, jak je v Česku časté.

Většímu veřejně přístupnému prostranství na okraji Hoštky, která leží na prahu Českého středohoří, vévodí modré baráky s nápisem Chvalis. Podél místní vozovky vytvořily samostatný blok s jakýmsi náměstíčkem uprostřed.

Tak jak firma rostla, její zakladatel Chvalina postupně kupoval vybydlené domy nebo volná prostranství a stavěl či rekonstruoval na nich objekty pro svoji firmu. Takže do Chvalisu se nevjíždí přes nějakou podnikovou bránu, ale stačí se na náměstí zastavit a zvolit ten správný barák. Na výběr je jich pět.

"Když mi v Hoštce starostka nabídla rozpadající se dům ještě z první republiky, já ho opravil a do dvora přistavěl dílnu, tak jsem si v roce 1996 myslel, že mi to bude stačit do důchodu," vzpomíná byznysmen. V současné době už v prvním vnitřním traktu stojí další patro, na místě bývalé skládky pro údržbu silnic vyrostly v roce 2001 výrobní hala, prodejna, sklad a kanceláře.

A před deseti roky hned v sousedství další dva patrové objekty, v nichž je mimo jiné školicí středisko včetně prostor na ubytování pro ty, kteří přijíždějí na školení z celého Česka. "Jsem takový budovatel, rád stavím baráky. To je moje nemoc."

Zbylou smetanu se rozhodl slíznout sám

Přitom podnikat začal Milan Chvalina vlastně v pět kilometrů vzdáleném Štětí. Pracoval tam v Severočeských papírnách a hned v roce 1990 si vyběhal živnostenský list. "Ještě na to nebyl žádný formulář, tak mi na národním výboru dali jen takové potvrzení, že mohu soukromničit. A já byl zaměstnaný a zároveň jsem zkoušel, zda bych se uživil sám." To ale trvalo jen krátce, Chvalina totiž dobře znal papírenské provozy, takže v rámci outsourcingu se staral o hydrauliku ve výrobních linkách nejenom ve Štětí, ale i jiných papírenských podnicích v tuzemsku. Údržba a dodávky náhradních dílů počátkem 90. let uživily pod jeho vedením 15 lidí.

A proč se vlastně rozhodl podnikat? "Za komunistů jsem podal několik zlepšovacích návrhů. A abych za ně dostal zaplaceno, musel jsem je uskutečnit, vypočítat jejich přínos, úspory a podobně. Tak mi docvaklo, že bych takhle mohl pokračovat, vždyť jsem měl vyzkoušené, že dokážu své nápady realizovat od začátku do konce."

K rozhodnutí osamostatnit se přispělo pochopitelně víc podnětů. Chvalinův otec před rokem 1948 podnikal, měl stavební firmu o sto lidech a Milan doma slýchal, jaké to bývaly časy… Zaujalo ho, že by mohl zodpovídat sám za sebe, nemusel by nikoho poslouchat a s nikým se o svých nápadech dohadovat. "Přiznám se, měl jsem obavy. Ale zalíbilo se mi, že pokud zbude nějaká smetana, tak si ji slíznu sám."

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Marcela Honsová
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama