reklama

Přibývá nedobytných pohledávek za bydlení. Družstva proto žádají změnu oddlužovací novely

Ekonom
Čtěte více: bydlení | zákon | insolvence | byty | dluh
  • Bytová družstva a společenství vlastníků tíží dluhy členů.
  • Podle statistik Svazu českých a moravských bytových družstev je téměř polovina pohledávek nedobytná.
  • Příliš nepomohla ani loňská novela občanského soudního řádu, která rezervuje desetinu výtěžku z prodeje dlužníkova bytu na krytí jeho dluhů vůči společenství vlastníků. Její praktické využití může navíc ještě omezit připravovaná novela insolvenčního zákona.
jarvis_5b6079d8498ecbdf28a1ecde.jpeg Novela občanského zákoníku má svázat dluh s bytem. Při prodeji by tak přešel na kupujícího, který by ho musel uhradit. Foto: Shutterstock

Bytová družstva a společenství vlastníků trápí dluhy jejich členů. Podle statistiky Svazu českých a moravských bytových družstev roste podíl nedobytných pohledávek za nájemné a služby spojené s užíváním bytu. Ještě v roce 2016 tvořily 28 procent veškerých pohledávek, loni už to bylo 44 procent. Nedobytný je tak téměř každý druhý dluh.

Jen členům svazu, který sdružuje bezmála 650 společenství a družstev, dluží zhruba 17 tisíc neplatičů více než 250 milionů korun. Že jsou dluhy problém, potvrzuje i konkurenční Sdružení bytových družstev a SVJ. "To, že dlužník zkonzumuje služby a pak je nezaplatí, vede k tomu, že je za něj musí zaplatit ostatní lidé v domě. Tím pádem se pak sami někdy dostávají do druhotné platební neschopnosti. Stačí mít v domě dva tři neplatiče a pro ostatní už může být problém to utáhnout," popisuje předseda sdružení František Lebl.

Nejvíce se teď podle něj potýkají s dluhy družstva a společenství vlastníků ze severu Čech a Moravy, kde jsou ceny bytů nízké a v případě, že majitel neplatí, je obtížné jeho byt prodat. "Třípokojový byt v Mostě s výhledem na jezero se draží za 120 tisíc korun a ještě se často stane, že o něj nikdo nemá zájem," popisuje situaci Lebl.

V takovém případě nemusí pomoci ani novinka, kterou od loňského prosince zavedla novela občanského soudního řádu. Společenství vlastníků podle ní mají při prodeji dlužníkova bytu rezervováno 10 procent z výtěžku. Jenže to v praxi nemusí na pokrytí dluhu stačit. Navíc bytových družstev, která problémy s dluhy svých členů také řeší, se rezerva netýká. Prodej dlužníkova bytu tam totiž nepřipadá v úvahu, protože vlastníkem není dlužník, ale samo družstvo.

"Jak bytovým družstvům, tak i společenstvím vlastníků by pomohlo, kdyby dluhy za bydlení přešly do skupiny přednostních pohledávek, kam patří mimo jiné i výživné či pohledávky státu," navrhuje možné řešení předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Jan Vysloužil. To by znamenalo, že dluhy na nájemném a službách spojených s bydlením se budou společenstvím a družstvům platit přednostně i z jiného dlužníkova majetku. Svaz nyní žádá, aby zákonodárci toto opatření přidali ještě do aktuálně připravované novely insolvenčního zákona. Ta je nyní před druhým čtením ve sněmovně.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Alžběta Vejvodová
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama