reklama

Jak nepřijít o milion: Ztratit práci těsně před důchodem je velký problém, špatné rozhodnutí může penzi snížit o tisíce měsíčně

Ekonom
  • Pokud pár let před dovršením důchodového věku ztratíte práci, špatné rozhodnutí vás může připravit i o statisíce.
  • Stát neumožňuje seniorům, aby si snadno spočítali, zda je pro ně výhodnější předčasný důchod, předdůchod či jiná možnost.
  • Studie think-tanku IDEA přináší porovnání finanční výhodnosti všech možností u průměrné mzdy.
Jedna z finančně nejméně výhodných variant pro důchodce s předchozí hrubou mzdou 30 tisíc korun je přežít do důchodu z úspor. Jedna z finančně nejméně výhodných variant pro důchodce s předchozí hrubou mzdou 30 tisíc korun je přežít do důchodu z úspor. Foto: Shutterstock

Politici se předhánějí, kdo nabídne lepší finanční zabezpečení současným i budoucím penzistům. Pro premiéra Andreje Babiše je stěžejním úkolem důchodová reforma. Jen pár dnů působící ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) stačil slíbit, že za dva roky se zvedne průměrný důchod z dnešních zhruba 12 tisíc až na 17 tisíc korun. Nyní už se tento slib pokusí realizovat jeho nástupkyně Jana Maláčová.

O zabezpečení lidí těsně před důchodem se ale politici příliš nezajímají. Přitom ztráta zaměstnání ještě před dosažením důchodového věku je jedním z nejsložitějších okamžiků: nabídek jiné práce je již málo, rekvalifikovat se člověk může jen těžko a zaměstnavatel nechce investovat do někoho, kdo stejně za pár let odejde do důchodu.

Možností, jak se finančně zajistit, je přitom docela hodně − od hledání nové práce, zaregistrování se jako nezaměstnaný až po využívání předčasného důchodu či předdůchodu. "Pro drtivou většinu seniorů je však vyhodnocení finanční výhodnosti jejich možností velmi obtížné. Stát občanům potřebné informace v dostatečně srozumitelné formě zatím neposkytuje," říká ekonom z akademického think-tanku IDEA Jiří Šatava, který se penzím dlouhodobě věnuje. Proto připravil první ucelenou studii finanční výhodnosti jednotlivých možností, kterou má Ekonom k dispozici.

Šatava zdůrazňuje, že po propuštění z práce těsně před důchodem nejde jen o jeden dva roky, kdy dotyčný bude mít nižší příjmy. "Takové rozhodnutí může výrazně ovlivnit jeho příjmy po zbytek života. Například předčasný odchod seniora do důchodu výrazně trvale sníží jeho starobní důchod. A ten u většiny seniorů tvoří jediný zdroj příjmů v poslední čtvrtině života. Pokud se například průměrně vydělávající rozhodne dva roky před penzí vše vyřešit odchodem do předčasného důchodu a na penzi zůstane dalších 30 let, ztráta budoucích příjmů dokonce představuje více než milion korun," vysvětluje ekonom.

Mnoho možností, neznámé následky

Politici a úředníci, kteří mají důchody na starost, se zajímají především o zabezpečení lidí od důchodového věku dál. A je to pochopitelné. Česko stárne.

Vedle reforem či prodlužování věku se tak politici armádě seniorů snaží zalíbit i zvyšováním penzí. Už nyní je jasné, že od ledna 2019 se bude opět přidávat. Sněmovna schválila zvýšení pevné části důchodů o jeden procentní bod na 10 procent průměrné mzdy. Průměrný důchod se zvýší o 918 korun měsíčně.

Čím více se myslí na lidi v penzi, tím méně se myslí na ty, kteří mají důchod "za pár". Poslední velkou změnou bylo zavedení předdůchodů v rámci Nečasovy penzijní reformy v roce 2013, všechny další pokusy o opravdu výraznější aktivní politiku zaměstnanosti příliš dobře nedopadly.

Přitom lidé v předdůchodovém věku jsou jednou z nejohroženějších skupin na trhu práce. Pokud průměrně vydělávající šedesátník ztratí zaměstnání, jen těžko hledá nové. Česko přitom nijak systémově nepodporuje "stříbrnou ekonomiku", tedy využití potenciálu zkušených starších pracovníků, kteří vzhledem ke stárnutí populace budou muset zůstávat na trhu práce čím dál déle. Pokud by se přitom stát lépe staral o seniory před důchodem, mohlo by se mu to za pár let, až tito senioři více zestárnou, vrátit. Jejich důchody by byly vyšší a stát by jim je nemusel dodatečně navyšovat.

Jak neprodělat na předčasném odchodu ze zaměstnání I
Jak neprodělat na předčasném odchodu ze zaměstnání II

Studie think-tanku IDEA modeluje případ seniora, který přišel o práci: do důchodového věku mu chybí dva roky, splnil potřebný počet let sociálního pojištění, měl průměrnou mzdu a ve třetím pilíři důchodového systému si naspořil 250 tisíc. Jde jen o typický případ, ministerstva bohužel neposkytují data, jak pracovní situace skutečných seniorů vypadá.

Šatava upozorňuje, že senior v této situaci se bez dostatku relevantních informací nemusí rozhodnout nejvýhodněji a pak má nuzný důchod. "Jeho budoucí čisté reálné příjmy odvíjející se od různých rozhodnutí se totiž mohou lišit řádově až o stovky tisíc korun," říká Šatava.

Jak nepřijít o milion

Jedna z finančně nejméně výhodných variant pro důchodce s předchozí hrubou mzdou 30 tisíc korun je přežít do důchodu z úspor. Senior nemá příjmy a ještě musí odvádět zdravotní pojistné. Po dosažení důchodového věku by měl sice vyšší čisté měsíční příjmy než ten, kdo se rozhodl pro předčasný důchod, ale nižší, než kdyby se rozhodl pro jakoukoliv další možnost. Za 30 let v důchodu by dotyčný přišel o 897 tisíc korun.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama