reklama

Genové manipulace pomáhají od hladu i energetických krizí

Ekonom
  • Spojené státy jsou doposud největším pěstitelem geneticky modifikovaných plodin.
  • Už i zde ovšem vzniká legislativa, která by je měla odlišit od konvenčních potravin.
jarvis_5b583310498ecbdf285c7903.jpeg Spojené státy jsou největším světovým pěstitelem geneticky modifikovaných plodin. Téměř polovina americké produkce kukuřice či sóji připadá na transgenní odrůdy. Foto: Shutterstock

V USA se diskutuje o nařízení, podle kterého budou muset potraviny v marketech nést štítky s informací, zda obsahují geneticky modifikované komponenty. V Evropě jsou nařízení týkající se těchto produktů ještě přísnější, v České republice je kvůli složité administrativě už raději nikdo ani nepěstuje.

Nařízení o označování potravin z geneticky modifikovaných organismů prošlo Kongresem už roku 2016, uvedení do praxe se ale protahuje, protože není jasné, které potraviny nebo jejich komponenty do této kategorie vlastně spadají. Pro americké zemědělce je to přitom velmi citlivá otázka. Spojené státy jsou největším světovým pěstitelem geneticky modifikovaných plodin. Téměř polovina americké produkce kukuřice či sóji připadá na transgenní odrůdy. Pokud se jim spotřebitelé začnou vyhýbat, bude to pro odvětví znamenat těžkou ránu.

"Myslíme si, že spotřebitelé očekávají povinné označování všech takových potravin," tvrdí Colin O'Neil, šéf Environmental Working Group. Co ale spadá pod termín "všech", je stále předmětem sporu.

Aktivisté, kteří vedou proti genetickým modifikacím kampaň, se snaží, aby do povinnosti označování spadalo co nejvíc produktů, dokonce se díky nim vžil sugestivní termín Frankensteinovy potraviny. Naproti tomu zemědělci a potravinářské firmy jsou z pochopitelných důvodů opačného názoru. Nepodařilo se také dosáhnout dohody, jak by mělo označení v praxi vypadat.

V České republice geneticky modifikované (GM) organismy a produkty i nakládání s nimi definuje zákon 78/2004 Sb. a vyhláška 209/2004. Boj mezi odpůrci a příznivci tu není tak intenzivní jako v USA či západní Evropě. V genetickém inženýrství se točí velké peníze, zatímco weby ekologických aktivistů a spotřebitelské servery zastávají radikálně negativní postoje.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Jan A. Novák
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama