reklama

To nejhorší v byznysu jsou hajzlíci, říká prodejce a výrobce úklidové techniky

Ekonom
Čtěte více: osobnosti | podnikatel | výroba
  • Radek Bukovský vybudoval holding, který by měl letos utržit miliardu korun.
  • Jeho podnikatelský záběr je široký, od strojařiny přes development, obchod až po modely autíček.
  • Právě svou vášeň pro miniatury automobilů zhmotnil i v Muzeu autíček a hraček, které otevřel na zámku Příseka u Jihlavy.
jarvis_5b45e520498ec49be334662d.jpeg Jako obchodník jsem nechtěl být závislý na dodavatelích, proto jsem spustil vlastní výrobu a vývoj, říká Radek Bukovský. Foto: Eva Kořínková

Ještě než veřejnost uvidí nové modely aut na autosalonech v Paříži či Ženevě, zná Radek Bukovský takový vůz do všech detailů. Abrex, jedna z jeho firem, která patří do skupiny Unikont Holding, se totiž specializuje na zmenšené modely aut, lidově řečeno angličáky. Někdy i těch, které se teprve do sériové výroby chystají.

"Jako kluk jsem modely aut nakupoval v Tuzexu a Pragoimpu a už tehdy mě napadlo, proč nedělají také škodovky. To právě v Československu letěla Škoda 105," vzpomíná dnes 50letý podnikatel. Dokonce o svém nápadu tehdy napsal i do Matchboxu, samozřejmě zatajil, že je jen malý kluk. Modely škodovek do programu nezařadili, ale začali mu posílat katalogy. A Bukovský se ke své ideji vrátil až jako dospělý.

"Jak to šlo, tak jsem si v roce 1990 opatřil živnostenský list a o rok později založil Unikont," vzpomíná. Souběžně dělal dál ve státním podniku Metro, kde měl i noční služby, takže den věnoval obchodování.

"Babička mi jako klukovi říkala, ať dělám obchodního příručího. Tenhle divný název si dodnes pamatuji," usmívá se při vzpomínce na to, že dobrým obchodníkem býval už jako školák. "Dokázal jsem sehnat tehdy nedostatkové zboží, zahraniční gramofonové desky, kalkulačky, různou elektroniku. Ne kvůli tomu, že bych potřeboval peníze, ale protože mě to bavilo," říká. Za socialismu bylo podle Bukovského složité zboží sehnat, dnes je to obráceně. "Není problém cokoli vyrobit, nakoupit, ale umět to dobře prodat, to už je umění."

Dodnes o sobě Bukovský tvrdí, že by nepodnikal, kdyby ho to nebavilo. "Nejsem stachanovec, nestraším v práci od rána do noci, ale fakt mi všechno, co dělám, přináší radost a dobrý pocit."

Podnikatelský záběr má Bukovský široký. Od strojařiny přes development a obchod až po modely autíček. Začínal v pětici nadšenců, které spojoval právě on. Na čas zůstal v byznysu sám, dnes společnost Unikont Holding vlastní s Martinem Dvořákem, který byl členem onoho prvního obchodního týmu, pak na čas odešel a zase se vrátil.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Marcela Honsová
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama