reklama

Český kras: Na půllitr do kovošrotu a na hřiště

Ekonom
Čtěte více: pivo | tipy | pivovar
  • Středočeský kraj je pro milovníky pivovarů malým rájem. Jsou jich tu desítky a každý je jiný.
  • Berounský medvěd staví na tradici a čepují tu i košer pivo. Majitel pivovaru MMX naopak při stavbě pivovaru vsadil na modernu a architektonicky čistý styl.
  • A i výlety, s nimiž se dají cesty za pivem spojit, jsou tady pestré. Prohlédnout si turisté mohou hrady, lomy i vojenskou techniku.
jarvis_5b33a0cb498edabf88146752.jpeg Solvayovy lomy Foto: Alžběta Vejvodová

Středočeský kraj je pro milovníky piva malým rájem. V úzkém prstenci kolem Prahy se totiž těsnají desítky minipivovarů. Některé jsou ověšené medailemi z nejrůznějších pivních soutěží a pivo od nich znamená sázku na jistotu. O jiných, jako je třeba MMX z Letů u Dobřichovic, vedou pivní fanoušci na internetu i u půllitru bouřlivé diskuse. Jedni ho považují za krajně nevkusný, jiní vychvalují kvalitu a chuť jeho piv. O důvod víc vyzkoušet si na vlastní kůži, jak to vlastně s pivovarem MMX je.

Hned po příjezdu do Letů je jasné, že zdejší pivovar bourá zažité tradice. Není tu žádná klasická pivovarská restaurace s těžkými dubovými stoly ani klenutými stropy. A to je to, co může některým fanouškům chybět. Majitel MMX Robert Chládek − původem stavař − vsadil na modernu a architektonicky čistý styl, kterému fandí. V Letech tak vedle hlavní silnice postavil moderní "panelák" − trochu industriální a studený. A probojoval se s ním až do finále soutěže Stavba roku 2012.

Ve středních Čechách se pivo vaří v kovošrotu i v paneláku. A pije se na hřišti. Vyrazit na netradiční výlet se dá pěšky, na kole i autem.

"Od začátku jsem měl v hlavě plán nestavět jenom pivovar, ale i kulturní centrum. Vybudovali jsme čistý, jasný prostor, který můžete použít na cokoliv," vysvětluje Chládek. Vystavit se v šedivých betonových zdech dá moderní umění i baroko. Každá návštěva Chládkova "pivotelu" tedy může být úplně jiná. Restaurace je tak velká, že v ní neruší ani pobíhající děti. A dává návštěvníkům pocit jistoty, že ani v obědových špičkách tady nebude problém najít volný stůl.

V pivovarské restauraci je vždy na čepu klasické výčepní pivo MMX plzeňského typu a o něco výraznější ležák. Ty pivní fanoušky nijak nepřekvapí, ale ani neurazí. Vedle toho je navíc možné ochutnat každý den dva speciály. Při naší návštěvě to bylo pšeničné pivo bavorského typu a polotmavý Amber Ale. Nabídka se trefila přesně do našeho vkusu.

Do Letů se návštěvníci dostanou za necelou půlhodinku vlakem z Prahy a krátkou procházkou z nádraží v Dobřichovicích nebo Řevnicích. Svádí to tady ale hlavně k cyklovýletům. Lety totiž protíná cyklostezka s trochu poetickým názvem Po stopách českých králů. Ta spojuje hned několik hradů − například Karlštejn nebo dvojhradí Žebrák a Točník. Protože jsme ale v Českém krasu, kde se léta ve velkém těžil vápenec, nabízí se tu také přehlídka vysloužilých lomů. K těm nejznámějším patří Amerika − oblíbená kulisa filmařů. Jenže ta přes přísný zákaz vstupu bývá v letních dnech obležená turisty. Před davovým šílenstvím se naopak dá utéct do Solvayových lomů. Ty se ukrývají hluboko ve skalách.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Alžběta Vejvodová
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama