reklama

Krásnolipský Falkenštejn se rozmáchl do širého okolí, dříve kočovný Nomád se usadil v Děčíně

Ekonom
Čtěte více: pivo | tipy | pivovar
  • Obnovený pivovar Falkeštejn v Krásné Lípě má teprve pětiletou historii, ale už se čepuje leckde kolem.
  • Děčín se stal v posledních letech střediskem dobrého piva. U zámeckého rybníku se usadil Nomád. Kapitán, chlouba Děčínského pivovaru, se schoval do pivovarských sklepů.
  • A kdo chce na tomto výletu do přírody, po ruce má Pravčickou bránu či zříceninu Falkenštějnu.
jarvis_5b338c90498edabf8813308a.jpeg Nový pivovar v Krásné Lípě Foto: David Klimeš

Kdo si chce užít krásnou přírodu i pivo, nemůže začít nikde jinde než v Krásné Lípě, kde stojí obnovený pivovar Falkenštejn. Za pět let si vydobyl slušné renomé a přispívá k mimořádnému oživení města, jež je východní branou do Českosaského Švýcarska.

Kdo město navštívil před dekádou, ten mohl na náměstí bloumat bez jakéhokoliv cíle. Tak tomu už ale není. Před výpravou do blízké hornaté přírody je nutné se zastavit v Domě Českého Švýcarska, které nabízí zajímavou interaktivní expozici "Život, tajemství, inspirace".

Naproti náměstí stojí krásnolipský Aparthotel, který architekt Patrik Hoffman vystavěl před lety v působivém dialogu moderní architektury a dřeva.

Jak Falkenštejn prospívá, je vidět i podle toho, že se všude kolem čepuje. Jako specialitu lze zvolit například polotmavého Stodolockého Lišáka, vařeného pro penzion Na Stodolci v Chřibské.

A přes architekta Hoffmana se dostáváme konečně k pivu. Starý krásnolipský pivovar jej vařil od roku 1877, poslední várky udělal majitel Kornelius Häusler pod národní správou v roce 1949. V 60. letech byl provoz zbourán, ale nový pivovar vznikl v roce 2013 právě podle projektu architekta Hoffmana v někdejším měšťanském domě na náměstí. Od pohledu je to neobyčejný pivovar. Na interiérech se pozná školená ruka, v tomto případě studia Olgoj Chorchoj. Především ale zaujme, že technologie piva je napasovaná hned za výlohy z náměstí, takže pivař má vše pěkně pod dozorem. A pivo chutná. Světlý ležák jedenáctka je pivo českého typu, které se vyznačuje zlatavou barvou, plnou chutí a čistou vůní. Společně s tmavým speciálem je základním pivním druhem Pivovaru Falkenštejn, který je stále na čepu v pivovarské restauraci.

Falkenštejn, kam oko dohlédne

Kam dál z Krásné Lípy? Nabízí se Falkenštejn − v Saském Švýcarsku známý pískovcový útvar ve skalním masivu Schrammsteine, na české straně nesou toto jméno romantické pozůstatky skalního hradu u Jetřichovic.

jarvis_5b338c90498edabf8813308f.jpeg
Stodolocký Lišák
Foto: David Klimeš

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama