reklama

Sláva ženám. I těm (M)alým

Čtěte více: politika | vláda | ženy
Kandidátka ANO na ministryni spravedlnosti ve společné vládě ANO a ČSSD Taťána Malá hovoří s novináři po setkání s prezidentem Milošem Zemanem 25. června 2018 v Lánech. Kandidátka ANO na ministryni spravedlnosti ve společné vládě ANO a ČSSD Taťána Malá hovoří s novináři po setkání s prezidentem Milošem Zemanem 25. června 2018 v Lánech. Foto: ČTK

Tak máme novou ministryni spravedlnosti. Taťána Malá nastupuje do čela resortu, který před ní v rámci samostatné České republiky vedly pouze čtyři ženy: Vlasta Parkanová, Daniela Kovářová, Marie Benešová a Helena Válková. Druhá jmenovaná si přitom na Twitteru v souvislosti s nominací Malé ironicky postěžovala na "český negativismus". "Po oznámení nominace poslankyně Malé na post ministryně by minimálně feministky, obyvatelky různých Klinik a ženské lobby měly jásat. Marně čekám, kdy se začnou objevovat jejich nadšené tweety…" napsala Kovářová. To uživatele českého Twitteru nadzvedlo a rozvířila se debata, zda bychom se měli radovat z pouhého faktu, že je členkou vlády žena. Pochopitelně je jedinou (bez ohledu na souznění s myšlenkami feminismu) rozumnou odpovědí, že nikoliv.

Faktem přitom zůstává, že jsme se v naší společnosti ještě nenaučili upřímně a bez předsudků oceňovat ženy, které dosáhly skvělých úspěchů. Tak třeba veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová nedávno obdržela za svůj celoživotní boj za ochranu lidských práv a právního státu nejvyšší francouzské vyznamenání, Řád čestné legie. To je skvělý úspěch, kterého před ní nedosáhlo mnoho právníků. Advokátka Dagmar Dubecká zase bezchybně vede tým právníků kanceláře Kocián Šolc Balaštík, která získala české ocenění Deal of the Year od magazínu CEE Legal Matters. Výčet podobných úspěchů (nejen) českých právniček je opravdu dlouhý, a proto jsme spustili web vyznamnepravnicky.cz, kde oceňujeme dámy, které si to rozhodně zaslouží. Bez předsudků.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Jaroslav Kramer
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama