reklama

Severní Korea: Investiční ráj pro velmi odvážné

Ekonom
Čtěte více: investice | politika | Severní Korea
  • Schůzka severokorejského vůdce s americkým prezidentem dává investorům šance na nový trh.
  • Podle analytiků se může jednat o největší příležitost první poloviny našeho století.
  • V minulosti však většina zahraničních firem v KLDR prodělala.
jarvis_5b2a350d498e9baea7eebaaf.jpeg Po schůzce mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským lídrem Kim Čong-unem se objevují plamínky naděje, že by se mohl investorům otevřít nový trh. Foto: ČTK/AP

Je to největší příležitost první poloviny tohoto století. Strategická poloha, mladá, početná a disciplinovaná pracovní síla, obrovské nerostné bohatství i nádherná příroda. Veškerý byznysový potenciál Severní Koreje je ale dlouhodobě potlačován paranoidním režimem Kim Čong-una a poněkud specifickým chápáním pravidel zahraničních investic ze strany KLDR. Po singapurské schůzce mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským lídrem Kim Čong-unem se nicméně objevují plamínky naděje, že by tato kapacita mohla být v blízké budoucnosti využita. Pokud by se totiž potvrdila ochota severokorejského režimu vzdát se jaderných zbraní a došlo by k oteplení vztahů se Západem, přes demilitarizované pásmo okolo 38. rovnoběžky by se začali valit investoři.

"Severní Korea je tam, kde byla Čína v 80. letech minulého století," prohlásil pro Bloomberg Jim Rogers, investiční legenda, která v posledních letech neskrývá apetit pro asijské trhy. "V následujících dvaceti letech to bude investičně nejzajímavější země na světě. Všechno v Koreji je příležitost," dodává Rogers. V podobném duchu se pak pro CNBC vyjádřil i další americký guru asijských investic Mark Mobius. Americký rizikový kapitál i ten jihokorejský tak monitorují příležitosti, které by eventuálně slibovaly nejvyšší návratnost. Analytici nicméně předpokládají, že pokud by nějaká země opravdu po skončení mezinárodních sankcí z byznysových kontaktů profitovala, byla by to Čína. Její peníze mají do Koreje nejblíže, určitě by se tímto směrem prodloužil čínský projekt Nové hedvábné stezky.

Analytici zmiňují především strategickou polohu prakticky v těžišti trojúhelníku Čína − Japonsko − Jižní Korea a relativně vzdělanou plus zároveň velmi levnou pracovní sílu. Země by se tak mohla stát vhodnou destinací pro výrobu textilu nebo třeba elektroniky. Země taktéž disponuje nerostným bohatstvím (železná ruda a vzácné kovy) až za šest bilionů dolarů. Její turistický potenciál a nedotčenou přírodu ocenil dokonce i Donald Trump, který je v "civilním životě" hotelový a realitní developer.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Lukáš Vincent
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama