reklama

Záludné výluky z cestovního pojištění: Některé pojistky neochrání ani hráče kuliček

Ekonom
Čtěte více: cestování | pojištění | sport
  • Při sjednávání cestovního pojištění se Češi často orientují jen podle ceny a nečtou všeobecné podmínky.
  • V těch se přitom skrývají výluky z pojistek, tedy případy, které pojišťovny neplatí.
  • K těm napříč trhem patří třeba zubní protézy, vysoký stupeň těhotenství nebo adrenalinové sporty.
jarvis_5b2a231a498eba1f75fec909.jpeg Chcete na dovolené skákat padákem? Připojistěte se ještě před odjezdem. Dodatečně uzavřená připojištění pojišťovny neuznávají. Foto: Shutterstock

Paní Daně se při cestě po Německu uvolnil zubní můstek. Měla sjednané cestovní pojištění, a tak počítala s tím, že ošetření v cizině jí pojišťovna bez problémů zaplatí. Zavolala tedy na asistenční linku, aby ohlásila pojistnou událost a zeptala se, jak má postupovat. "Na lince mi řekli, že se na zubní náhrady pojištění nevztahuje," vzpomíná paní Dana a dodává: "Byl to šok a zoufalství." Zubařské ošetření, které potřebovala, by v Německu vyšlo až na několik stovek eur. Tolik ale ze svého platit nechtěla, a tak se nakonec nechala ošetřit až po návratu doma v Česku.

Případ paní Dany není ojedinělý. "Klienti se orientují dle ceny pojištění a spokojí se s tím, že jsou 'nějak' pojištěni. Do čtení pojistných podmínek se jim nechce, a tak se vlastně neseznámí s tím, jak pojištění vůbec funguje a zda bude krýt pojistné události, jejichž vznik pojištěný předpokládá nebo jichž se obává," říká Ondřej Rejman, konzultant společnosti EUCS, která pomáhá spotřebitelům řešit spory s pojišťovnami. Teprve když dojde k pojistné události, diví se klienti, že pojišťovna nechce platit, ačkoliv tak činí v souladu se smlouvou a pojistnými podmínkami.

Zubní protézy a náhrady přitom patří mezi typické výluky z cestovního pojištění napříč pojistným trhem. "Pojišťovny ani nenabízejí možnost speciálního připojištění takového typu stomatologické péče," upozorňuje finanční poradce společnosti Partners Josef Uchytil.

Na stejné potíže mohou cestovatelé ale narazit i v dalších případech. Nepojistitelné jsou třeba také ženy ve vysokém stupni těhotenství − typicky od 27. týdne. "Obecně platí, že pojištění se sjednává pro případ nahodilé události. Ve vysokém stupni těhotenství je možná návštěva lékaře spíše pravděpodobná," vysvětluje Jiří Cívka z AXA pojišťovny.

Chcete na dovolené skákat padákem? Připojistěte se ještě před odjezdem. Dodatečně uzavřená připojištění pojišťovny neuznávají.

To ale neznamená, že by těhotné ženy na cestách zůstaly zcela bez ochrany. Pojišťovny jim z pojistky zaplatí ošetření při úrazech nebo potížích, které nejsou spojeny s těhotenstvím. A i v případě těhotenských potíží klientkám poradí například s tím, na jaké zdravotnické zařízení se mají v cizině obrátit nebo jak mají postupovat při komunikaci se zahraničními lékaři.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Alžběta Vejvodová
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama