reklama

Evžen Korec: Lídrem trhu se budeme nazývat i dál. Posvětil to soud

Ekonom
  • Jeden z dlouhodobě největších developerů v Praze v posledních letech vypadl z žebříčků prodejů. Není ani mezi deseti největšími.
  • Podle majitele Ekospolu Evžena Korce za tím stojí změna metodiky počítání statistik. Byty Ekospolu se v nich ani nemohou objevit.
  • Za nepovedenými projekty z posledních let stojí podle šéfa Ekospolu nezákonný postup úředníků na pražských stavebních úřadech.
jarvis_5b2105c8498e9bae3a66be91.jpeg Šéf a majitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec Foto: Lukáš Bíba

Společnost Ekospol patří přes dvacet let mezi největší developerské firmy v Praze. Její zakladatel, šéf a majitel Evžen Korec se v tiskových zprávách s oblibou označuje za lídra trhu. Přesto v posledních dvou letech Ekospol vypadl z žebříčku největších "stavitelů bytů" v metropoli. Korec v rozhovoru pro týdeník Ekonom tvrdí, že to není kvůli tomu, že by stavěl a prodával málo nových bytů. Jde prý o výsledek nové metodiky sestavování statistik a konkurenčního boje.

Kvůli označení "lídr trhu" se Ekospol dokonce soudil. Před dvěma lety jej žaloval konkurenční developer Central Group, respektive jeho majitel Dušan Kunovský. Soud však dal za pravdu Ekospolu: dlouhodobě mezi lídry prý patří a fakt, že v některých letech statistikám prodaných nových bytů nevévodil, nehraje roli. "Pojem lídr trhu používáme asi sedm let a soud rozhodl, že oprávněně. Budeme ho používat dál," konstatuje Evžen Korec.

Ohradil jste se proti tomu, že Ekospol vypadl z žebříčku největších developerů v Praze, který sestavují Skanska Reality, Trigema a Central Group. Proč k tomu podle vás došlo?

V minulosti jsme statistiky prodaných nových bytů sestavovali společně se Skanskou a Trigemou my. Od určité doby, jsou to asi dva roky, dělá tyto statistiky s oběma firmami místo nás Central Group. Zásadní ale je, že se změnila metodika. My jsme historicky vykazovali jako prodaný byt takový, který je prodaný na rezervační smlouvu, a to nezávisle na výši rezervačního poplatku. Skupina, která tato data monitoruje teď, mezi prodané ale započítává jen byty, u nichž je rezervační poplatek alespoň 50 tisíc korun. Jenže my jsme v minulosti i dnes standardně požadovali od klien­tů rezervační poplatek jen 10 tisíc korun. Takže v žádné statistice, kterou dělá Central Group, se Ekospol vůbec neobjeví. Naše prodané byty do ní nejsou započítány.

Týká se to jen vás, nebo i jiných developerů?

Nejsme to jenom my. Týká se to i jiných firem, které vyžadují nižší než 50tisícový rezervační poplatek.

Z žebříčku největších developerů v Praze jsme vypadli kvůli změně metodiky statistik. Loni jsme ale prodali 400 bytů.

Podle nové metodiky by se nicméně jako prodané neměly počítat ani byty z projektů, které ještě nemají potřebná razítka od úřadů. Což vy jste v minulosti dělali.

To je historická věc, stará asi dva roky. Týkalo se to velkého projektu Ekocity Hostivař. Územní rozhodnutí u něj mělo být vydáno, ale nebylo. Dnes ani jeden projekt, který prodáváme, není bez pravomocného územního rozhodnutí.

Ano, to vyplývá i z aktuální nabídky na vašich webových stránkách. Nicméně mám tady také tiskovou zprávu Ekospolu z května 2014, kde píšete o zahájení prodejní ofenzivy: do prodeje šlo 700 bytů v sedmi projektech. Když jsem se díval na vaši aktuální nabídku, tak tři z těchto sedmi projektů nejenže se do dneška nezačaly stavět, ale jsou přesunuty do sekce připravovaných projektů. Jinak řečeno, tři projekty, které jste začali prodávat před čtyřmi lety, dodnes nemají potřebná "razítka".

Ano, nebudu oponovat, je to přesně tak. Ale bylo by dobré se ptát, proč dodnes nemají územní rozhodnutí.

U těchto tří nevím. Ale díval jsem se na zdůvodnění stavebního úřadu Prahy 15, které vysvětluje zamítnutí vydání územního rozhodnutí u Ekocity Hostivař. Píše se tam, že na daném území by projekt neměl mít z více než 60 procent jedinou funkci. Což váš ryze bytový projekt nesplňoval, ne?

Ekocity Hostivař se má stavět na takzvaném všeobecně smíšeném území a skutečně platí to, že pro tato území by žádná funkce projektu neměla přesáhnout 60 procent. Jenže podle metodiky Institutu plánování a rozvoje (IPR) se do toho má počítat celá plocha tohoto území, nejen plocha jednoho konkrétního investora. A pokud vezmeme v úvahu celou plochu území v případě Ekocity Hostivař, tak v rámci ní je možné postavit čistě bytový dům, aniž by přesahoval oněch 60 procent. Máme k tomu dokonce závazné stanovisko IPR.

jarvis_5b2105c8498e9bae3a66be98.jpeg
„Pojem lídr na trhu používáme posledních asi sedm let, a to oprávněně, na základě rozhodnutí soudu. A budeme ho používat dál,“ říká Evžen Korec.
Foto: Pepa Dvořáček

Proč vám tedy územní rozhodnutí nepřiklepli?

Je to typický příklad, jak se v Praze zdržuje výstavba a proč se úplně zbytečně nestaví. Stavební úřad v Praze 15 k tomu měl nějaké důvody, které ale nechci detailně rozebírat, protože k nim mám jen nepřímé důkazy. Nicméně my jsme si pro tento projekt vyžádali odborná stanoviska všech dotčených orgánů státní správy a požádali jsme o povolení. Stavební úřad Prahy 15 ten projekt zamítl, my jsme se následně odvolali a magistrátní stavební úřad rozhodnutí Prahy 15 zrušil a vrátil to zpátky. Argumentace magistrátu stála na tom, jestli je možné povolit v této lokalitě čistě bytovou stavbu. My máme závazné stanovisko IPR, že to možné je, a myslí si to i magistrát. Stavebnímu úřadu Prahy 15 navíc vytkl, že po nás chtěl podklady, které vůbec chtít neměl, které byly nepodstatné, a na jejich základě celou věc neúměrně zdržoval.

Jak tento spor pokračuje dál?

Neudělali jsme to zatím nikdy za celých 25 let existence Ekospolu, ale tentokrát jsme vyzvali ministerstvo pro místní rozvoj, aby nám uhradilo náhradu škody vyplývající ze zcela nesprávně vedeného řízení, které nás připravilo o obrovské množství času a způsobilo nám zbytečné výdaje. Nyní se tím zabývá ministerstvo. Zdůrazňuji, že jsme k takovému kroku přistoupili poprvé, protože to, co se zde děje, to je manipulace územního rozhodnutí a záměrné zdržování.

Proč se to děje?

Celý problém je v tom, že sice stavební úřady jsou formálně nezávislé, v praxi to tak ale není. Ve skutečnosti jsou absolutně závislé na samosprávě, protože vedoucího stavebního úřadu vybírá i odměňuje samospráva.

Čili naznačujete, že jsou za zamítavým postojem stavebního úřadu pro Hostivař politické tlaky?

Nechci nikoho osobně jmenovat. Ale víme o konkrétním zájmu jednoho konkrétního představitele jedné konkrétní politické strany, která je v současné době v radě a chce zabrzdit jakoukoliv výstavbu v Hostivaři a Horních Měcholupech.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Jan Němec
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama