reklama

Kamery se už nemusí hlásit státu. Veškerá odpovědnost se přesouvá na jejich provozovatele

Ekonom
 • V Česku funguje na 21 tisíc kamerových systémů.
 • Nové kamery se teď už nemusí registrovat u Úřadu pro ochranu osobních údajů.
 • Brusel ale klade na jejich provozovatele nové povinnosti, například musí hlásit únik záznamů, a zůstávají i ty staré.
 • Tak třeba kamery nemohou snímat cokoliv. Sledovat by neměly sousedovu zahradu ani dveře do bytů v činžáku.
Nové kamery se teď už nemusí registrovat u Úřadu pro ochranu osobních údajů. Brusel ale klade na jejich provozovatele nové povinnosti. Nové kamery se teď už nemusí registrovat u Úřadu pro ochranu osobních údajů. Brusel ale klade na jejich provozovatele nové povinnosti. Foto: HN - Filip Jandourek

Češi dosud u Úřadu pro ochranu osobních údajů přihlásili na 21 tisíc kamerových systémů. Letos 25. května, po více než 18 letech, registrační povinnost odpadla. To ale neznamená, že ochrana majetku kamerami by teď byla výrazně jednodušší než dřív. Nové evropské nařízení na ochranu osobních údajů totiž posiluje zodpovědnost provozovatele za kamery. Sám musí posoudit například jejich vliv na ochranu osobních údajů. A ani kontaktu se státem se správci kamer úplně nevyhnou. Úřadu se totiž musí hlásit veškeré úniky dat ze systému.

Základní pravidla pro provozování kamer zůstávají i po účinnosti nového nařízení nezměněna. Kamery by se měly instalovat jen tam, kde je to nezbytné k dosažení legitimního cíle, tedy například odhalení nebo odrazení zlodějů. "Každý, kdo hodlá instalovat a provozovat kamerový systém, musí ho také vhodně kombinovat s dalšími prostředky, jako jsou zamykání dveří, mříže a podobně," upozorňuje advokát Michal Klusák.

Dbát je potřeba také na to, aby kamera nepřiměřeně nezasahovala do soukromí druhých. Nepřípustné tak zůstává zejména to, aby kamera snímala dům nebo pozemek souseda. A pokud chce obchodník přes kamery sledovat, kdo vchází do jeho prodejny, musí se vyvarovat toho, aby kamera u dveří zabírala i část ulice. "Monitorování veřejného prostranství se záznamem ve větším rozsahu by bylo přípustné pouze výjimečně, například kvůli opakovaným závažným útokům proti obydlí provozovatele kamery z veřejného prostranství," vysvětluje Tomáš Paták z Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Kamery podle nových pravidel GDPR

Posouzení vlivu kamer na ochranu osobních údajů musí obsahovat:

 • systematický popis zamýšlených operací zpracování;
 • účely zpracování;
 • posouzení nezbytnosti a přiměřenosti operací zpracování z hlediska účelu;
 • posouzení rizik pro práva a svobody lidí;
 • plánovaná opatření k řešení těchto rizik.

Záznam o činnostech zpracování pro kamerový systém musí obsahovat:

 • označení správce;
 • účel zpracování, tj. například ochrana majetku správce, života a zdraví osob prostřednictvím stálého kamerového systému;
 • popis kategorií subjektů údajů;
 • popis kategorií osobních údajů;
 • podoba a obrazové informace o chování a jednání zaznamenaných osob;
 • příjemci osobních údajů a informace o případném předání osobních údajů do třetích zemí;
 • poučení o předávání informací orgánům činným v trestním řízení, případně jiným zainteresovaným subjektům (např. pojišťovna);
 • lhůta pro výmaz záznamu;
 • přehled bezpečnostních opatření;
 • bezpečnostní kryt, tj. řízení přístupu k datům, školení oprávněných osob apod.

Zvláštní režim pro byty

Zřejmě nejošemetnější je pak instalace kamer v bytovém domě. Právě ta je přitom od roku 2016, kdy jí Úřad pro ochranu osobních údajů ve svém stanovisku nalinkoval nová závazná pravidla, na vzestupu. Do té doby totiž mohly kamery sledovat jen prostory, jako jsou půdy, sklepy, kočárkárny nebo garáže. Stanovisko ale manévrovací prostor bytových družstev a společenství vlastníků výrazně rozšířilo. "Od ledna 2016 je možné sledovat také vstupní dveře do domu, vstupní chodby k výtahům a schodištím i výtahy a schodiště. Toto výrazně zvyšuje smysluplnost takové instalace pro potřeby řešení bezpečnosti v bytovém domě," uvádí Josef Tuhý, jednatel společnosti Safety24, která se specializuje na instalace kamerových systémů v bytových domech. Jen v Praze tak dnes podle něj kamery hlídají bezpečnost zhruba ve 40 procentech "činžáků". Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů pak po celém Česku fungují kamery v téměř čtyřech tisících bytových domů.

Přestože se seznam povolených míst rozrostl, stále v domech existují plochy, které by kamery snímat neměly. Patří mezi ně zejména vstupy do jednotlivých bytů. "Jedná se o prostory, jejichž záběry mohou podstatně vypovídat o soukromém životě obyvatel domu," vysvětluje Klusák. Monitorovat je společenství může jen v případě, že by docházelo k opakovanému vloupání do konkrétního bytu. A potřebovat k tomu bude souhlas všech, kteří v něm bydlí.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Alžběta Vejvodová
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama