reklama

Trump boří vztahy mezi USA a EU

Ekonom
Čtěte více: EU | USA | Trump Donald | clo | automobil
Ivan Hodač, bývalý generální tajemník Evropské asociace výrobců automobilů Ivan Hodač, bývalý generální tajemník Evropské asociace výrobců automobilů Foto: Jan Hunter Doležálek

Je neuvěřitelné, jak se Donaldu Trumpovi daří shodit ze stolu vše, co na něj položil jeho předchůdce Barack Obama. Před necelými dvěma roky ještě mnozí z nás věřili, ze se podaří dojednat smlouvu o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií, takzvané TTIP. O jeho výhodách pro obě strany málokdo pochyboval. Dnes, poté co USA uvalily cla na dovoz oceli a hliníku z EU a jiných zemí, je vše úplně jinak. Nejen že naprosto zmizela, alespoň během vlády Trumpa, naděje, že se tito dva obchodní partneři domluví na odbourání celních a necelních bariér. Nyní se mezi nimi schyluje k obchodnímu konfliktu. K neprospěchu obou stran. Bojím se, že si to americký prezident vůbec neuvědomuje − nebo je mu to jedno.

Trump prostě bez rozmyslu a jakékoli strategie plní to, co slíbil voličům. "America first", pryč se vším, co udělal můj předchůdce. Nejsou to jenom cla. Pařížská dohoda, smlouva s Íránem a jiné vzaly za své a myslím, že není všem dnům konec. Že Trump dělá intuitivně vše, co se mu zachce, to se od něj čekalo. Ale že se ho nepokusí zastavit lidé kolem něj, je na pováženou. Vlastně ne. Když se ozvou, zbaví se jich. Vše zmíněné dělá proti vůli nejdůležitějšího spojence, Evropské unie. A snad mu to ani nedochází.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Ivan Hodač
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama