Když začne Oszkár Világi hovořit o svém fotbalovém klubu DAC Dunajská Streda, očividně pookřeje a rozzáří se mu oči. I když na otázku, jestli je spokojen s výkonem aktuálně třetího klubu slovenské nejvyšší ligy, odpoví vesele: "Jsem v hluboké depresi." A popisuje infarktovou situaci − břevno v poslední minutě zápasu −, která v době konání rozhovoru znamenala právě ono třetí místo, i tak si ale DAC v příští sezóně nakonec po 25 letech zahraje předkolo Evropské ligy UEFA.  

Pokud jde o vlastnictví fotbalového klubu, Világi není na Slovensku výjimkou. Vladimír Poór, jeden z klíčových mužů stojících za vládní stranou Směr, vlastní lídra tabulky FC Spartak Trnava. Druhý v pořadí, MFK Ružomberok, patří Milanu Fiľovi, majiteli firmy Eco-Invest, která působí také v České republice. Čtvrtou Žilinu vlastní Jozef Antošík, jenž zbohatl stejně jako Fiľo na výrobě a obchodu s papírem a nyní působí podobně jako Világi i v potravinářství.

Klub DAC Dunajská Streda, který je symbolem maďarské menšiny na Slovensku, koupil Világi v zoufalém stavu v roce 2014 od íránského obchodníka s pochybnou pověstí. Világi nyní vlastní devadesát procent, zbytek patří městu Dunajská Streda. Za pomoci slovenských i maďarských státních peněz klub rekonstruuje stadion, z něhož se stala MOL Aréna.

Világy odmítá srovnání například s majitelem české Sparty Danielem Křetínským, který do Sparty lije stovky milionů korun. "Můj rozpočet je v porovnání se Spartou zlomek. Moje fotbalová filozofie je pracovat s mladými lidmi. Mám tým, kde je průměrný věk 23 let. Chci vychovat mladé fotbalisty, kteří budou úspěšní," tvrdí Világi, který kdysi údajně snil o tom, že se stane majitelem právě tohoto fotbalového klubu.

Na stadionu, jehož rekonstrukce by měla být dokončena letos, se ovšem prolíná i slovenská a maďarská politika. Maďarská vláda Viktora Orbána podporuje kluby Maďarů v zahraničí, sám Orbán byl i na zápasech v Dunajské Stredě. Slavná je fotka z bulvárního deníku, na níž je na tribuně Orbán, Világi a několik slovenských oligarchů.

Világi ovšem spojení mezi fotbalem a politikou odmítá. "Já mám radost, lidé mají radost. Kolem sebe mám půl milionu lidí, kteří fandí DAC," říká s odkazem na celou maďarskou menšinu na Slovensku. "A v Budapešti je i fanklub, odkud jezdí na naše zápasy pravidelně až tisíc lidí."

Világi i do vedení klubu dosazuje členy rodiny. Místopředsedou představenstva a sportovním šéfem je Jan Van Daele, belgický právník a snoubenec Világiho dcery Réky, jehož poznala na studiích v zahraničí.

DAC považuje Világi za jednu z mála věcí, kterou se může maďarská menšina chlubit. "Vždyť jsme v roce 1987 vyhráli Československý pohár. Je to část života. Když jsem se ženil, tak jsem šel na první poločas zápasu a potom do svatební síně," vzpomíná dnes Világi. Klub koupil za 600 tisíc eur − dráž, než by chtěl −, ale jak tvrdí, přináší mu radost stejně jako fotbalová akademie, kterou sám založil a kde dnes trénuje 250 dětí. "Není to žádná politika. Nechtěl bych to vyměnit za nic," tvrdí Világi. Jenže na stadionu se objevují i maďarští nacionalističtí rowdies s hesly a mapami odkazujícími k Maďarsku v hranicích před rokem 1918.

Jak připomíná komentátor Denníku N Peter Morvay, koupě, záchrana a rozvoj klubu pomohly Világimu ve vztazích s místními maďarskými nacionalisty. "Je to i důkaz, že je na tom dobře ve vztahu s Viktorem Orbánem," míní Morvay.

Oprava, 1. 6. 2018 v 8:38. V prvním odstavci jsme původně psali, že DAC v příští sezoně nezasáhne do evropských pohárů a opravili jsme na to, že se bude účastnit předkola Evropské ligy.