reklama

Vážení čtenáři

Ekonom
David Mařík, zástupce šéfredaktora týdeníku Ekonom David Mařík, zástupce šéfredaktora týdeníku Ekonom Foto: Barbora Balgová

Každý třetí Čech bude od poloviny tohoto sto­letí v důchodovém věku. To je dost znepokojivá předpověď, kterou nelze jen tak smést ze stolu. V demografii budoucnost vyplývá z minulosti zatraceně přesně.

Předně vyvstává otázka, z čeho budou penzisté živi? Ani ne dva práceschopní budou muset vydělat na živobytí jednoho spoluobčana staršího 65 let.

Ale jsou tu i další otazníky. Kdo se o seniory postará? Nejen že jich přibude, ale zároveň se jejich život podle současných předpovědí prodlouží o takových sedm osm let.

A kdo tu vůbec zbude na práci? Lidí v produktivním věku má být v roce 2050 o pětinu méně než dnes, kdy ekonomika v čase čtyřapůlprocentního růstu drhne na nedostatku pracovní síly.

V aktuálním čísle Ekonomu hledáme odpovědi. Jsou o budoucnosti této země. Jak pád do ekonomické a sociální propasti proměnit v novou "stříbrnou ekonomiku". Dala by se shrnout heslem: "Důchodci sobě!"

Příjemné čtení k zamyšlení.

David Mařík
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama