reklama

Krach čínských investic nám dává poslední šanci už konečně začít chránit strategické podniky

Ekonom
Čtěte více: investice | Čína | Česko
  • Nezdá se to, ale čínské tažení v Česku dopadlo vlastně dobře.
  • Rozchod CEFC a J&T je ostrý, ale netýká se zásadních investic.
  • Dostáváme tak čas vymyslet, jak chránit strategické podniky v Česku.
jarvis_5b053433498e341ef7fcea1d.jpeg 450 milionů eur Foto: archiv

Hláška "Jardo klame" se jistě stane symbolem celého čínského tažení v Česku. Takto se na Twitteru navezl spolumajitel J&T Patrik Tkáč do archi­tekta tuzemského čínského tažení CEFC Europe Jaroslava Tvrdíka.

Někdejší partneři se stali otevřenými nepřáteli. Skupina J&T odvolala kvůli nesplacenému dluhu 450 milionů eur představenstvo CEFC Europe a převzala vedení v některých jeho dceřiných firmách.

Vypadá to na tragédii a na zbytečně zmařenou příležitost. Vždyť ještě v roce 2016 český prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek v Praze slibovali obchodní dohody, které by do roku 2020 měly přinést až 232 miliard korun investic. Jenže to dopadlo jinak. Naopak bychom nyní měli mít radost, že při rozvodu J&T a čínských investorů jde o celkem podružné projekty − tu hotel, tu fotbalový klub, tu budova. Žádná velká aktiva.

Jak jiné by to bylo, kdyby Čína naplnila to, o čem se šuškalo − prý měla spadeno například i na Unipetrol, kde J&T do minulého roku drželo minoritní podíl. Nebo připomeňme prodej plzeňské Škody Transportation, okolo které kroužil jiný čínský podnik. To by byly rozvody, které by rozhodně nebyly na jedno stání a zkomplikovaly by život českému státu.

Týdeník Ekonom už několikrát na tomto místě psal, že nemá smysl kádrovat jednotlivé investory, ale mnohem lepší je mít jasný seznam strategických podniků a know-how, kde se stát o prodej vždy zajímá. Americká administrativa minulý rok například zablokovala čínskou akvizici výrobce čipů, v Evropě zase často může nakupovat významné podíly jen firma z Evropské unie.

I u nás se už sice rodí podobný zákon, který by zamezil prodeji důležitých technologií, ale to bude ještě na dlouhé lokte. Je přitom nepochopitelné, že tato norma stále není. Nestačil nám před lety prodej Škody Jaderného strojírenství s unikátním know-how Rusům? Nestačila nám nyní aktuální nezdařená čínská investiční invaze? Kolik postrčení ještě budeme potřebovat, než si začneme chránit strategické podniky v Česku jako jiné rozumné státy?

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama