reklama

Miliardáři na cestě za dokonalým zdravím

Ekonom
Čtěte více: Apple | Google | Amazon | zdravotnictví
  • Ve zdravotnictví se protočí desetina světového HDP.
  • Na tyto peníze se začínají zaměřovat technologické giganty, jako jsou Amazon, Google či Apple.
Majitel Amazonu Jeff Bezos je s majetkem v hodnotě 134 miliard dolarů současným nejbohatším člověkem na světě. Majitel Amazonu Jeff Bezos je s majetkem v hodnotě 134 miliard dolarů současným nejbohatším člověkem na světě. Foto: Reuters

Výzva, bolest i obrovská byznysová příležitost. Zhruba desetinu globálního ekonomického výkonu tvoří náklady na zdravotnictví, přes stále se vyvíjející medicínské postupy a globálně rostoucí délku života procesně zdravotnictví ustrnulo někde v polovině 20. století. A tato strnulost se nyní stává cílem technologických gigantů. Amazon se spojil s Warrenem Buffettem a s investiční bankou JPMorgan a společně pro své zaměstnance zakládá zdravotní pojišťovnu. Na zdraví lidí se nyní zaměřili i Google, Apple a další významní hráči ze Sili­con Valley. Mečem, který by měl podle vizio­nářů tento gordický uzel zdravotnických problémů přetnout, jsou technologie. Smartphony, umělá inteligence, hlasoví asistenti.

Potenciál je obrovský. Ve zdravotnictví je spousta prostoru k reformám. Podle nedávno zveřejněného průzkumu USB Group navíc globální elita téměř v absolutní shodě předpokládá, že průměrná délka života se brzy prodlouží na trojmístné číslo. I toto je pak důvod, proč jsou akcie zdravotnických firem jednou z nejatraktivnějších investičních příležitostí nejbližších let.

Odborníci nicméně varují, že technologičtí vizionáři si pravděpodobně ukusují příliš velké sousto. "Existují opravdu velmi dobré důvody, proč se soukromému sektoru nedaří zdravotnictví reformovat," konstatoval pro Vox Larry Levitt z nadace Kaiser Family s tím, že regulace a vazby mezi pojišťovnami, poskytovateli zdravotní péče a pacienty je příliš komplexní na to, aby je někdo z venku mohl snadno narušit. Mnozí tak v rámci očekávané razantní změny na poli americké zdravotní péče spíše než k Amazonu a spol. vzhlížejí k plánované fúzi mezi obří pojišťovnou Aetna a největším prodejcem léků CVS. "Tady zkrátka neuspějete jen díky tomu, že máte hodně peněz a vidíte spoustu prostoru ke zlepšení. To není ve zdravotnictví úspěšná strategie," shrnul šance technologických firem na změny ve zdravotnictví profesor Harvard Business School Leemore Dafny.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Lukáš Vincent
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama