reklama

Zakladatel Amazonu úspěšně míří do vesmíru

Ekonom
Čtěte více: miliardář | vesmír | Amazon
  • Jeff Bezos uskutečnil další letový test šestimístné kabiny New Shepard.
  • První turisté by se do vesmíru mohli podívat ještě letos.
  • Zakladatel Amazonu zároveň vyvíjí stroj, který by umožnil výlety na oběžnou dráhu.
jarvis_5afc02e8498e2b61a0ee5e60.jpeg Kabina rakety New Shepard pojme šest pasažérů. První lidé by v ní stav beztíže mohli okusit už letos. Foto: Blue Origin

Celkem stranou pozornosti udělala předposlední dubnový den soukromá astronautika další významný krok na cestě ke kosmické turistice. Podnikatel Jeff Bezos uskutečnil letový test šestimístné kabiny New Shepard na hranice vesmíru. Kabina pak dosedla na padácích, ale nejen to: pomocí zbytku paliva v motorech měkce přistála i její nosná raketa.

"Kabinu jsme pojmenovali na počest astronauta Alana Sheparda," vysvětlil Jeff Bezos. "Uvnitř je ale desetkrát víc prostoru, než měl on ve své kosmické lodi Mercury. Je to dost na to, aby si šest turistů dokonale vychutnalo požitek ze stavu beztíže."

Zatím měl New Shepard jen jednoho cestujícího, kterým byla figurína jménem Mannequin Skywalker, pokřtěná podle hlavního hrdiny Hvězdných válek. Nepodíval se tak daleko od Země jako jeho kolega Starman z konkurenční společnosti SpaceX, kterého Elon Musk poslal k Marsu. Mise New Shepardu také trvala jen přibližně 10 minut. Muskova panáka ale Mannequin Skywalker v něčem přece jen překonal: byl to jeho už druhý úspěšný start a také druhé úspěšné přistání, zatímco Starman se na Zemi nejspíš už nikdy nevrátí.

Tajné hobby nejbohatšího muže

Jeff Bezos si kosmické hobby může dovolit, protože se jako zakladatel CEO Amazonu postupně vyšplhal až na špici žebříčku nejbohatších lidí planety. Podle časopisu Forbes letos v březnu hodnota jeho majetku překročila 112 miliard dolarů, a stal se tak zakladatelem nové kategorie boháčů − centimiliardářů.

Na první pohled je Jeff Bezos jen dalším boháčem, který si začal plnit kosmické sny z dětství. Jeden významný rozdíl tu ale je: zatímco Elon Musk (SpaceX), Richard Branson (Virgin Galactic) nebo Robert Bigelow (Bigelow Aerospace) svým snahám o dobytí vesmíru dělají obrovskou reklamu, Jeff Bezos pracuje v ústraní. Zpočátku dokonce v přísném utajení, ale i teď, kdy jeho podnik začíná mít úspěchy, je na informace nezvykle skoupý.

Bezos (původním jménem Jeffrey Preston Jorgensen) se narodil 12. ledna 1964 rodičům skandinávského původu. Otec Ted se s Jeffovou velmi mladou matkou brzy rozvedl a vzal si kubánskou emigrantku Miguel Bezosovou, jejíž jméno majitel Amazonu získal adopcí. Vesmír ho fascinoval už na střední škole; jako osmnáctiletý prohlásil, že jeho cílem je vybudovat na oběžné dráze hotely a kolonie pro dva až tři miliony lidí.

Hranici vesmíru v roce 1944 poprvé pokořili Němci. Za počátek kosmického věku se ale považuje až start Sputniku.

Na rozdíl od mnoha podnikatelských ikon posledních desetiletí Bezos dokončil univerzitu a v Princetonu získal titul bakaláře věd v oboru elektroniky a kybernetiky. Pracoval v Intelu, Bell Labs a dalších IT firmách a roku 1993 s finanční pomocí rodičů založil internetový obchod Amazon. Jeho další profesionální cesta i jiné aktivity jsou sice zajímavé, ale z hlediska astronautiky je na nich důležité jen jedno: vydělaly mu dost peněz, aby se mohl začít zabývat kosmonautikou.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Jan A. Novák
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama