reklama

Přemysl Rabas: Nejraději mám Afriku a chatu na Berounce

Čtěte více: cestování | Afrika | Austrálie
  • Kdo v Africe stráví pár dnů, tomu tento kontinent zaleze pod kůži, říká o vlastní zkušenosti Přemysl Rabas.
  • V Zimbabwe si připadal jako Indiana Jones, když se dostal do neobjevených podzemních chodeb.
  • Zvířata mají podle šéfa Zoo Dvůr Králové smysl pro humor. V Tanzanii s ním při ranním "joggingu" hrál na honěnou slon.
jarvis_5ae9a30f498e473751388073.jpeg Ředitel Zoo Dvůr Králové Přemysl Rabas Foto: Václav Vašků

V Africe byl ředitel Zoo Dvůr Králové odhadem tak 40krát. Je to země, jejímuž kouzlu Přemysl Rabas doslova propadl. Byl v Americe, Austrálii, Asii, plánuje navštívit Galapágy či Wrangelův ostrov, ale Afriku jen tak nějaký světadíl či země z jeho mysli a srdce nedostane. "Když tam strávíte pár týdnů, tak vám Afrika zaleze pod kůži. Když víte, jak tam voní kytky, jak dusí prach, jakou vůni má ta vlhká půda po ránu…"

Dříve Rabas šéfoval chomutovském zooparku, který africká zvířata vůbec neměl. Ale to za nimi jezdil soukromě, takový pobyt trval dva až tři měsíce. Tehdy prý byl v Africe mnohem déle než nyní, kdy tam pobývá hlavně služebně. Zoo Dvůr Králové totiž vrací do Afriky zvířata, která tam byla vyhubena, především nosorožce bílé a černé. Ovšem takové cesty se počítají jen na několik dnů.

"Jak teď dost cestuji v rámci své práce, už se mi moc nechce soukromě. Dokonce jsem někdy v situaci, kdy bych byl nejraději jen na Berounce," prozrazuje místo, kde má chatu po dědovi a které ho dodnes přitahuje. Ovšem protože jeho obdiv k Africe s ním sdílí manželka, tak tam jednou za dva roky jedou na delší dovolenou, v poslední době dokonce i s dětmi. "To jim obvykle ukazuji místa, kde běhají naši nosorožci, kde máme nějaké projekty."

Zimbabwe: Připadal si jako Indiana Jones

jarvis_5ae9a30f498e47375138807a.jpeg
Foto: archiv Přemysla Rabase

Když jel Přemysl Rabas do Afriky poprvé, rozhodl se navštívit Zimbabwe. Měl k tomu hned několik důvodů. Pobýval tam doktor Zdeněk Cakl, který s jeho pratetou kdysi pracoval v Etiopii a posléze působil také ve Vietnamu a Koreji. A pak tam měl farmu jeho spolužák z vysoké školy veterinární v Brně. S oběma se tam setkal, ale hlavně putoval zemí stopem, vlakem, autobusem a ubezpečoval se, že jeho klukovské nadšení pro Afriku je namístě.

"Byly to úžasné tři měsíce, kdy jsem netušil, co mě potká druhý den, protože jsem to neměl naplánováno. Věděl jsem samozřejmě, že se chci podívat k Viktoriiným vodopádům a do národních parků, ale jinak to bylo všechno obrovské překvapení," vypráví.

Třeba na farmě kamaráda se dostal do neobjevených podzemních chodeb, kde 130 metrů hluboko našli hroby ve skalách, keramiku, oštěpy, skalní malby… "Připadal jsem si tam jako Indiana Jones."

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Marcela Honsová
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama