Odboráři si stanovili nový cíl pro další čtyři roky: prosadit zkrácení pracovní doby v Česku. "Ve srovnání se zeměmi Evropské unie u nás máme extrémně velký fond pracovní doby. Čeští zaměstnanci jsou nejenom levní, ale ještě pracují nejdéle," říká mluvčí ČMKOS Jana Kašparová.

Cílem odborářů je zkrátit pracovní týden v Česku. Ten má dnes standardně 40 hodin týdně, respektive 42,5 hodiny i s přestávkami. Odboráři chtějí, aby se tato doba zkrátila na 37,5 hodiny. V praxi by to znamenalo, že by lidé odcházeli z práce v průměru o půl hodiny dříve. Předseda ČMKOS Josef Středula chce změnu prosadit v nejbližších letech. Odborový svaz OS KOVO již dokonce avizoval, že o kratší pracovní době začne ve firmách v rámci kolektivních vyjednávání jednat již v následujícím roce.

Za vzor si odboráři berou země západní Evropy, především pak sousední Německo. "V nejbohatších zemích tráví lidé v práci podstatně méně času než v chudších. Za každou odpracovanou hodinu ale vytvoří násobně větší hodnotu. Jsou  produktivnější. Receptem na bohatství a prosperitu není pracovat tvrději, ale pracovat chytře," popisuje Kašparová.

Právě v Německu pracují lidé ze všech vyspělých zemích nejkratší dobu. V roce 2016 tam podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) průměrný pracovník odpracoval za rok 1363 hodin. V Česku naproti tomu činila ve stejném roce odpracovaná doba na člověka 1770 hodin. To je více, než kolik činí celkový průměr všech vyspělých zemí podle OECD.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se