Restaurace lakonicky nazvaná Pod Věží by mohla těžit hlavně ze své skvělé polohy. Je umístěná doslova pár metrů od malostranských mosteckých věží, navíc vybavená prostornou terasou, stojící na královské cestě, jíž den co den pulzují tisíce turistů.

Tip:

Potěší poměrně široká nabídka vín v příjemných cenových relacích.

Jarní chřest

Nicméně v době internetu samotná lokace nestačí a restaurace Pod Věží od začátku sází na preciznost a kvalitu. A to nejen v kuchyni − potěší i profesionální servis a elegantní prostředí vyzařující noblesu starých časů. Šéfkuchař podniku Marek Hrdina před několika dny představil jarní menu a je z čeho vybírat. Mezi předkrmy upoutá jak nezbytná "jarní" variace chřestu s vejcem osmaženým v panko strouhance, tak lahodná kachní paštika z foie gras v kombinaci s karamelizovanými ořechy a meruňkovým džemem.

Z nabídky:

Tatarák ze stařeného hovězího, sardelová majonéza a parmazán

jarvis_5ae08540498ee0c7b474b8c2.jpeg

Kotleta s bramborovou kroketou ochucenou jelítkem a omáčkou ze cideru

jarvis_5ae08540498ee0c7b474b8c6.jpeg

Koleno na pivu

Chloubou podniku je již tradičně dokonalá kulajda se stročkem, milovníky syrového masa překvapí tatarák ze stařeného hovězího, který je dochucen sardelovou majonézou a parmazánem. Z kategorie hlavních jídel boduje vepřové koleno pečené na černém pivu s rozmarýnem a servírované s nastavovanou bramborovou kaší a medovo-pivní omáčkou, které ukazuje (ve srovnání se všemi odfláknutými koleny v tuctových hospodách), jak může tato tradiční česká delikatesa chutnat a vypadat. Ještě více nás ovšem překvapila vepřová kotleta s bramborovou kroketou ochucenou jelítkem a výtečnou omáčkou ze cideru. A to nejen díky zajímavé chuťové kombinaci, ale hlavně kvůli samotnému masu.

Vepřík rodu duroc

Plná a současně křehká kotleta s kostí pochází z amerického plemene duroc (chov je ovšem český), které má vysoký podíl libového masa, a i když je prase vykrmené do jatečné váhy, maso není prorostlé tukem. Pokud hosté nechtějí "zápasit" s velkou porcí masa, skvělou alternativu přestavuje delikátní candát s vynikající omáčkou z račích ocásků a špaldovým rizotem. A na závěr musíme doporučit fantastický dezert, který je moderní variací oblíbeného cheesecaku. Má podobu medové plástve, kde smetanový základ doplňuje medový piškot, meruňkové pyré, lesní ovoce a zmrzlina ze slaného karamelu.

Podívejte se, jak v restauraci Pod Věží připravují restovaný chřest se smaženým vejcem:

Svěží jarní oběd? Ochutnejte restovaný chřest se smaženým vejcem

Jan Roxer z restaurace hotelu Pod Věží nám ukázal, jak na lahodný jarní recept. Chřest se smaženým vajíčkem.

Rozhovor s šéfkuchařem: Marek Hrdina

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo a jak ho připravujete?

Hovězí maso na smetaně (chcete-li svíčková). Ochutnal jsem za život tolik jejich různých variant a pokaždé chutnala trochu jinak. To mě na tom baví. Osobně svíčkovou rád připravuji tak, aby se maso dusilo pěkně pomalu a dlouho, a samozřejmě důležité je také dlouze a pomalu restovat zeleninový základ, aspoň jeden a půl hodiny.

Adresa:

Restaurace Pod Věží

Mostecká 2
Praha 1
www.podvezi.com

Jakou národní kuchyni máte nejraději a proč?

Já asi nemám nejoblíbenější kuchyni. Kuchař musí umět experimentovat s různými surovinami a chutěmi. Můžete se držet osvědčených receptů a ty dodržovat krok po kroku, nebo se můžete z každé národní kuchyně trochu inspirovat a něco si z ní vypůjčit a následně to kombinovat dál. Každému kuchaři v tomhle směru asi vyhovuje něco jiného.

Pokud byste měl vyslat jedno tradiční české jídlo na světovou gastronomickou olympiádu, jaké by to bylo?

Tak nevím, jestli by jídlo, které teď vyberu, vůbec mělo šanci na vítězství, hodně lidí nemá rádo kopr. Osobně bych tam poslal "naši" polévku kulajdu. Tuhle polévku miluji již od dětství, kdy nám ji se sestrou připravoval výhradně náš tatínek.

Související