reklama

Máme tu nejčistší vzduch v republice. Musíme ale začít i s marketingem, říká předseda představenstva Priessnitzových léčebných lázní Michal Gaube

Ekonom
Čtěte více: zdraví | osobnosti | zdravotnictví | manažer
  • Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník těží z originální léčebné metody, kterou je vodoléčba, a více než dvousetleté tradice.
  • I ony, přestože se soustřeďují z 98 procent na českou klientelu, ale musí začít s marketingem a přesvědčováním, že lázně zdraví opravdu utuží.
  • Pro jejich další existenci a rozvoj je ale klíčové udržení klidného a čistého životního prostředí, které je obklopuje a jenž je součástí jejich terapie.
jarvis_5ad73bb6498e8c84d0a42d27.jpeg Manažer Michal Gaube Foto: Tomáš Nosil

Padesátiletý ekonom a manažer Michal Gaube se k řízení Priessnitzových léčebných lázní Jeseník dostal po více než dvaceti letech, během nichž vystřídal bankovní sektor, sklářství a lesnictví. V něm vystoupal na nejvyšší možnou manažerskou příčku v zemi, když byl mezi roky 2012 a 2014 generálním ředitelem Lesů ČR. Lázním, které mají téměř dvousetletou tradici, by přál lepší dostupnost a zároveň zachování nenarušené přírody. "Pomohla by nám dostavba R 35 do Mohelnice, pak už bychom byli od dálnice jen něco přes sedmdesát kilometrů. Co bychom naopak neviděli rádi, by byla přeměna města v průmyslové centrum," říká majitel lázní.

Váš podnik byl prvními vodoléčebnými lázněmi na světě, vznikly už v roce 1822. Historka o zakladateli Vincenzi Priessnitzovi, jehož k léčení vodou inspirovala zraněná srna, kterou jako dítě pozoroval, jak si chodí omývat ránu do pramene, je známá. Jaký je odkaz Priessnitze do dneška?

Že studená voda, aktivní přístup k léčebnému pobytu v přírodě a čistý vzduch mohou léčit. Žijeme ve spěchu, uprostřed moderních technologií, na všechno máme farmaka, ale například Priessnitzův zábal tohle všechno přežil.

Co je vlastně Priessnitzův obklad? Stačí látka namočená do chladné vody?

Je to trošičku složitější, zábal nebo obklad je třívrstvý, na mokrou vrstvu je třeba dát neprodyšný, vodotěsný materiál, například igelit, a na to suchou další vrstvu. Místo se zapaří, zvýší se krevní oběh, probíhají tam řekněme tepelné procesy, postižené místo se nejdříve ochladí, následně se teplota vyrovná a pak se místo zahřívá, vše trvá asi 90 minut, možná dvě hodiny. Pan Priessnitz ale doporučoval desítky různých procedur a mnohé z nich nabízíme i dnes.

Nejvíce léčíte nemoci dýchacích cest. Ale Priessnitz přece zabírá i na klouby, svaly.

Jsme zaměření na nemoci dýchacího ústrojí, hodně na děti, malé astmatiky a průduškáře, ale i duševní choroby. Na lázeňskou léčbu pohybového ústrojí nemáme s pojišťovnami nasmlouvané tzv. zdravotní indikace, i když u nás samozřejmě fyzioterapeuty máme, ambulantně tyto výkony provádíme na špičkové úrovni a například i ubytovaní samoplátci mají právě o ně největší zájem.

Žijeme ve spěchu, uprostřed moderních technologií, na vše máme farmaka, ale Priessnitzův zábal tohle všechno přežil.

Na svých webových stránkách lákáte na různé speciality. Jednou z nich je Gräfenberg walking. O co jde?

Je to vlastně známá chůze s hůlkami, obdoba stále modernějšího nordic walkingu. U nás lidé ale chodí od pramenu k pramenu, od památníčku k památníčku. A Gräfenberg je starý německý název osady, kde naše lázně kdysi vznikly. Je to vhodná aktivita na vzduchu, při které člověk musí přiměřeně dýchat. Přitom je šetrná k tělu, jehož zapojuje i horní polovinu, a kloubům. Ale nabízíme také jiné možnosti, stavíme třeba na zimu kluziště, kde si mohou lidé zabruslit, hraje se tu i lázeňská hokejová liga. Je to vlastně nevýše položená umělá ledová plocha v zemi. S jejím provozem nám významně pomáhá město.

Jaký je vůbec trend, mění se vaši pacienti?

Každoročně nám přibývá pacientů s duševními poruchami, což odráží vyšší výskyt těchto problémů ve společnosti.

Na webu píšete, že se kromě psychosomatických potíží více soustřeďujete i na následnou onkologickou péči.

Ono to spolu hodně souvisí, následná lázeňská onkologická péče má právě s psychikou, s myšlením člověka a vyrovnáním se s nemocí po fázi akutní léčby hodně společného.

V roce 2017 jste zahájili výzkumný projekt, který měl pomocí vyšetření pacientů před a po absolvování lázní prokázat efekty lázeňské léčby v Jeseníku. Už máte výsledky?

Ano, i když jsme je zatím médiím neprezentovali. Byl tam zkoumán vzorek cca stovky lidí, u kterých se z odebraných vzorků krve stanovovala například hladina steroidního metabolonu, homocysteinu a serotoninu, tedy hormonů, před léčbou a po ní. Z výsledků je jednoznačně patrné, že pobyt u nás má výrazně kladný vliv na psychickou i somatickou složku člověka. Výsledky Endokrinologického ústavu Praha a korelace s klinickými nálezy budou dále podrobně statisticky vyhodnocovány a postupně publikovány v odborných publikacích.

jarvis_5ad73bb6498e8c84d0a42d2e.jpeg
„K nám se 85 procent klientely vrací. To je i jeden z důvodů, proč se moc netlačíme třeba do televizního marketingu, protože víme, že nejlepší reklama je spokojený lázeňský host, a když si lidi mezi sebou řeknou, že je to u nás dobré, a ještě se sami vrací, tak to je nejlepší marketing," říká Michal Gaube.
Foto: Tomáš Nosil

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Martin Biben
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama