reklama

Stát omezil výdajové paušály. Mnohým podnikatelům se už nevyplatí

Ekonom
Čtěte více: daně | zákon | slevy
  • Pro výdajové paušály, které podnikatelům usnadňují výpočet daní, platí nové omezení.
  • Odečíst si tímto způsobem výdaje od letoška mohou jen z příjmů do milionu korun.
  • Ještě loni přitom byl limit dvojnásobný. Pro desítky tisíc podnikatelů to znamená, že na daních zaplatí více.
  • Nebo musí začít schraňovat účtenky a počítat výdaje ve skutečné výši.
  • To pro ně ale znamená administrativní zátěž navíc.
Instalatér s ročním příjmem 2,6 milionu korun, jedním dítětem a manželkou na mateřské dovolené zaplatil dříve 125 160 korun, teď ale bude muset do státní pokladny odvést 230 387 korun. Instalatér s ročním příjmem 2,6 milionu korun, jedním dítětem a manželkou na mateřské dovolené zaplatil dříve 125 160 korun, teď ale bude muset do státní pokladny odvést 230 387 korun. Foto: Shutterstock

Pro výdajové paušály, které podnikatelům usnadňují výpočet daní, platí nové omezení. Zatímco ještě za loňský rok je šlo využít u příjmů do dvou milionů korun, daňový balíček prosazený minulou vládou premiéra Bohuslava Sobotky tento limit od letoška definitivně snížil na polovinu. V praxi to znamená, že třeba řemeslníci, kterým zákon dává možnost využít 80procentní paušál, si tímto způsobem budou moci od příjmu odečíst výdaje maximálně 800 tisíc korun. Až do loňska to byl dvojnásobek.

Neznamená to, že by podnikatelé s příjmy nad milionový strop nemohli paušál vůbec využít, jeho výhodnost ale klesá. Odečíst si ho totiž budou moci jen z příjmů do mi­lionového limitu. Částku, kterou vydělají nad to, už budou muset celou zdanit 15procentní sazbou daně z příjmu.

V řeči čísel: Pokud řemeslník za rok 2017 vydělal 1,3 mi­lionu korun, po odečtení 80procentního paušálu danil jen 260 tisíc korun. Po odečtení slevy na poplatníka tak na dani z příjmu do státního rozpočtu zaplatil 14 160 korun. Podle nových pravidel bude muset řemeslník se stejným příjmem od roku 2018 danit 500 tisíc korun, tedy sumu téměř dvakrát vyšší než v roce 2017. Na dani z příjmu tak bude muset finančnímu úřadu nově zaplatit 50 160 korun.

Podobné to bude i u dalších typů paušálů. Živnostníci s 60procentním paušálem, mezi něž zákon počítá třeba fotografy, marketéry nebo poskytovatele ubytovacích služeb, si příjmy za rok 2018 budou moci snížit maximálně o 600 tisíc korun. A kupříkladu pro vlastníky bytů s příjmy z pronájmu stát nově stanovil maximální sumu výdajů na 300 tisíc korun.

"Doplatí na to řádově desítky tisíc podnikatelů," odhaduje předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček a dodává: "Je to škoda, protože výdajový paušál je jedním z nejzajímavějších benefitů pro drobné podnikatele. Zásadně jim snižuje administrativu a je to také nástroj, který jim daňově pomáhá."

Draze vykoupené slevy

Snížení stropů na paušály ministerstvo financí prosadilo jako kompenzaci za návrat daňových slev na manželku a děti. Ty podnikatelé s paušály nemohli využívat od roku 2013. Za jejich obnovení ale podnikatelské svazy urputně lobbovaly. A tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO) se je v roce 2016 při sestavování vládního daňového balíčku rozhodl vyslyšet. Zároveň ale jeho resort spočítal, že obnovení slev bude státní rozpočet stát 2,5 miliardy korun, a tuto "díru" chtěl něčím zalepit. Omezení pro dlouhodobě kritizované paušály se nabízelo. "Když nebude zastropování, nebude sleva," prohlásil tehdy Babiš. 

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Alžběta Vejvodová
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama