reklama

Vážení čtenáři

Ekonom
Čtěte více: editorial
Dalibor Martínek, šéfredaktor Dalibor Martínek, šéfredaktor Foto: Jan Hunter Doležálek

Radniční noviny jedné pražské části nyní přinesly seznam schválených dotací na letošní rok. Seznam je to dlouhý jako vlak s uhlím. Box pro děti, 70 tisíc. Cvičení pro seniory, 70 tisíc. Dětské rybářské závody, 50 tisíc. Správné běhání dětí, 60 tisíc. A tak dále, děti a senioři jsou vůbec vhodná záminka pro žádost o dotaci.

Celkem komise úředníků rozdaly, pardon, přidělily na dota­cích mnoho milionů korun. Což je přitom zlomek rozpočtu radnice. Podobně "přidělují" všechna ostatní města a městské části.

Peníze se před rozdělením musely někde vzít, tedy od někoho vybrat. Logika by velela nechat volnost těm, kteří pracují či podnikají a platí daně. Logiku ale nehledejte. Ve jménu pořádku a rovnosti stát neustále ztěžuje podnikatelům život. Neumí najít lumpa, zhorší život všem. V aktuálním Ekonomu přinášíme dlouhý, přesto jen částečný seznam povinností, které stát nakládá na podnikatele a živnostníky.

Jako příměr mě napadá houba, jejíž klobouk chce sypat stále víc výtrusů, ale nohu, která přivádí živiny, svírá a dusí. Jednoho dne ta houba neodvratně musí padnout.

Takže výzva na konec tohoto krátkého úvodníku: Vážení papaláši, nechte lidi podnikat a neduste je. Je to ve vašem zájmu.

Dalibor Martínek
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama