Přebytek zahraničního obchodu Česka v únoru meziročně klesl o 2,9 miliardy na 18 miliard korun. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Bilanci podle statistiků opět nepříznivě ovlivnil obchod s auty.

Vliv na pokles přebytku mělo podle ČSÚ hlavně snížení kladného salda obchodu s motorovými vozidly o 1,7 miliardy. Navíc se prohloubil deficit bilance obchodu s počítači a elektronickými a optickými přístroji o 1,7 miliardy, u obchodu s koksem a rafinovanými ropnými produkty o 1,5 miliardy a u obchodu s chemickými látkami a přípravky o 1,3 miliardy.

Příznivě naopak ovlivnil bilanci zahraničního obchodu přebytek obchodu s elektrickými zařízeními, který meziročně stoupl o 2,1 miliardy korun. Pozitivní vliv měl také pokles deficitu obchodu s ropou a zemním plynem o 1,3 miliardy.

Obchod České republiky se státy Evropské unie byl v únoru v přebytku 54,9 miliardy korun, což bylo oproti loňskému únoru o 2,1 miliardy méně. Obchod se státy mimo EU skončil znovu schodkem, který meziročně stoupl o jednu miliardu na 35,1 miliardy korun.

V meziměsíčním srovnání s letošním lednem se po sezonním očištění snížil vývoz o 3,6 procenta a dovoz o pět procent.

Ekonomika naráží na své limity

Aktuální výsledek zahraničního obchodu podle analytiků naznačuje limity české ekonomiky. Vývozce trápí nedostatečné výrobní kapacity, spojené hlavně s nedostatkem lidí na trhu práce. Další překážkou je posilující koruna. Export tuzemských firem se v únoru meziročně snížil o 1,2 procenta.

"Posilování kurzu pod 25 korun, které může přijít již v létě, se v budoucnu může ukázat jako brzda v expanzi našeho exportu. V neposlední řadě se nad hlavami vývozců stále vznáší hrozba obchodní války se Spojenými státy," uvedl analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka.

Pokles dynamiky exportu a importu je podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura v souladu se slabšími čísly průmyslové výroby a naznačuje, že česká ekonomika naráží na své limity.

Únorová čísla potvrdila podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy očekávání, že export letos poroste pomaleji. 

"Jde o další střípek do mozaiky předpokládaného ochlazování poptávky po automobilech v zemích eurozóny a v EU jako celku. Tuzemský export letos poroste tempem 3,2 procenta. Vedle ochlazení poptávky po automobilech v našich vývozních destinacích mu nebude svědčit ani posilující koruna," dodal Kovanda.

Také podle Jakuba Seidlera z ING Bank by letos měl zahraniční obchod pokračovat v mírném růstu, meziroční tempo však zpomalí kvůli silnější koruně a očekávanému zpomalení ve výrobě a vývozu automobilů. "Mírné zpomalení zahraničního obchodu však není nutné vnímat negativně, souvisí s vysokou srovnávací základnou, silnější korunou a očekávaným zpomalením automobilového sektoru, který si v minulých letech vedl rekordně. Vývoz v mnoha dalších váhově významných odvětvích si začátkem roku stojí dobře," řekl Seidler.