reklama

Svět naučíme pít mysliveckou. Chceme, aby ji lidé vnímali jako whisky, říká majitel druhé největší české likérky

Ekonom
Čtěte více: osobnosti | podnikatel | alkohol
  • Majitel Palírny U Zeleného stromu Milan Hagan chce se Starou mysliveckou expandovat do zahraničí.
  • Do lihovarnictví se pustil poté, co vybudoval a prodal pivovarnickou skupinu Drinks Union.
  • Začínal jako strojař a krizový manager, svůj současný byznys ale prodávat nechce.
jarvis_5ac4c99f498e6c1a7e83604e.jpeg Podnikatel Milan Hagan Foto: Josef Horázný

Majitel Palírny U Zeleného stromu Milan Hagan je duší strojař, jeho pražská kancelář dodnes sídlí v areálu bývalé ČKD, kde začínal. Do velkého byznysu ale pronikl ve zcela jiném oboru − po kariéře krizového manažera koupil v roce 2000 pivovar v Krásném Březně na Ústecku a během osmi let vytvořil jednu z největších českých pivovarnických skupin s tržbami kolem 1,3 miliardy korun.

Poté co před deseti lety skupinu Drinks Union prodal Heinekenu − podle neoficiálních informací zhruba za dvě miliardy korun −, se Hagan přeorientoval na lihoviny a se svou firmou, v současnosti dvojkou na českém trhu, se chystá expandovat do zahraničí. K tomu mu má pomoci oblíbený český "alkohol s lidskou tváří" − Stará myslivecká.

Studoval jste fyziku a později i filozofii přírodních věd. Na jakou dráhu jste se připravoval?

Začal jsem teoretickou fyzikou, pak jsem přestoupil na praktičtější obor, na fyziku pevných látek, protože praxe znamenala větší jistotu výdělku. K filozofii jsem se dostal v rámci studia, tehdy šlo s povolením děkana studovat i jinde. Chodili jsme se odreagovat třeba na medicínu. V praxi ale bylo větší uplatnění, chtěl jsem mít rodinu, a tak jsem šel do strojírenství.

Co vás zavedlo na jezuitskou univerzitu v Tokiu, kde jste absolvoval program krizového managementu?

Když padl komunistický režim, přišla spousta organizací a mladým lidem nabízely možnost manažerského rozvoje. Výběrová řízení byla i na úrovni podniků, a tak jsem se dostal ke studiu v Japonsku. Bylo to pro mě velmi přínosné.

V čem konkrétně?

Tam jsem třeba zjistil, že jedna věc je, jak podnik vypadá navenek, a druhá, co vlastně dělá. Navštívili jsme Toshiba Corporation a v marketingovém oddělení se nás ptali, co si myslíme, že je jejich hlavní byznys. My jsme říkali, te­levize, elektronika! A oni že ne, že je to těžké strojírenství, elektrárny. Televize jsou robustní, dlouho vydrží a jsou spolehlivé a my říkáme, že stejně kvalitní a spolehlivé jsou i naše elektrárny. Pochopil jsem, že vedlejší produkce může podpořit marketing a hodnotu značky.

Práce v ČKD pro mě byla životním zlomem. Stal jsem se nejmladším ředitelem v ČKD za celou její historii a jsem na to dodnes hrdý.

Dlouho jste pracoval v ČKD. Jak to tam na počátku 90. let vypadalo?

Myslel jsem si, že v ČKD udělám kariéru. Pro mě byla ta práce životním zlomem. Když jsem nastoupil, nebyli tam lidé s odpovídajícími manažerskými schopnostmi, ale odborně byli na vysoké úrovni. Měl jsem šéfa středoškoláka, který mě předčil úplně ve všem, i jako manažer. Nakonec jsem se stal nejmladším ředitelem v ČKD za celou její historii a jsem na to dodnes hrdý.

Proč jste odešel?

Odešel jsem po privatizaci. Nastoupil tam nový generální ředitel a vlastník Jiří Maroušek. Nechci se pouštět do historie, ale pamatuji si, jak na první poradě ředitelů prohlásil: "Se mnou sem přichází zákon." My jsme na něj koukali… tam nikdo nekradl. Když někdo vyžaduje železnou disciplínu a má nezvratné názory, kterým nelze oponovat, někdo se tomu podvolí a někdo ne. Po třetí radě ředitelů jsem si řekl, že ČKD zbankrotuje. Měl jsem představu o fungování podniku a myslel jsem si, že pro mě bude lepší, když odejdu.

jarvis_5ac4c99f498e6c1a7e836055.jpeg
Foto: Josef Horázný

Měla podle vás ČKD šanci přežít?

Neměla. Podnik musíte vést s nějakou myšlenkou. Když ale koupíte do koncernu výrobce kuličkových ložisek − v ČKD se ložiska používala minimálně − nebo dovozce Opelu se sítí prodejen a servisů, které nemají s byznysem ČKD nic společného, tak je něco špatně. Srdce mi krvácí, když si na to vzpomenu. Jeden z největších světových výrobců lokomotiv, kompresorů, těžké elektrotechniky… to všechno dokázal jeden člověk zničit během pár let, protože to neuměl. Navíc měl podporu ve stejně vzdělaných lidech s podobným rozhledem, kteří seděli ve vládě. Pro mě to je stále srdeční záležitost.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Jan Richter
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama