reklama

V pozadí vládních námluv ANO a ČSSD jsou stamilionové dluhy

Ekonom
Čtěte více: politika | dluh | vláda | koalice | ANO | ČSSD
  • Vzniká vládní koalice dluhů ANO a ČSSD.
  • Za co stojí program, když jedna strana dluží předsedovi 153 milionů a druhá musí zastavit všechny své nemovitosti za více než půlmiliardový dluh?
jarvis_5ac4927c498e6c1a7c1acab5.jpeg 620 mil. Kč Foto: archiv

Hnutí ANO a ČSSD se do krve hádají o každý milimetr v programu případné vládní spolupráce. Nemocenská, sektorové daně, krajské školy, zdravotnictví − lítá to všemi směry.

Ale jakou váhu mají sliby, když účetnictví obou stran vypadá tak, jak vypadá? Jak moc debatuje o programu ANO, když svému předsedovi dluží 153 milionů a premiér vlastní i ochrannou známku hnutí?

Dobře že je ANO stranou jednoho muže, to se už nějaký pátek ví.

Ale poslední výroční zpráva o hospodaření ČSSD ukazuje, do jak obrovských problémů klesly i ty takzvané tradiční strany.

Oficiálně ČSSD skončila ve schodku skoro 40 milionů. To je ale ovšem jen účetní fasáda.

Podívejme se na závazky strany. Vůči své akciovce Cíl dluží strana přes 144 milionů se splatností do roku 2020. Dobře, Cíl ovládaný ČSSD asi počká, případně si sám půjčí.

Ale pak je tu pozoruhodný příběh sepětí ČSSD s Fio bankou. Ten začal v roce 2012 a stále se rozrůstá. Nyní strana bance dluží 138 milionů se splatností do tohoto roku a dále má přislíbeno čerpání úvěru 338 milionů, až se bude muset splácet pohroma po kauze Altner.

Když sečteme jen tato tři čísla, jsme na neuvěřitelných 620 milionech.

Ne, to nemá být tanec na hrobě ČSSD. Strana má naštěstí Lidové domy v každém okresním městě a právě jimi od Plzně po Znojmo ručí Fio bance.

Příběh ČSSD, která po fiasku ve sněmovních volbách získala místo 101 mi­lionů v roce 2013 už jen 37 mi­lionů od státu, ukazuje, na jak nezdravých základech stojí financování většiny tuzemských politických stran.

Andrej Babiš je extrém − stranu vlastní, úvěruje a šéfuje jí. Ale pokud ostatní strany tvrdí, že nechtějí, aby tu vládl vlastník loutkového hnutí, pak musí také přesvědčit o svém udržitelném financování.

Zatím to tedy tak nevypadá. Naopak se zdá, že ČSSD je hnána svými dluhy do koalice, ve které si sice stovky straníků udrží erární zaměstnání, ale která je těžko vy­světlitelná něčím jiným než právě dluhy.

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama