reklama

Bez funkční vládní většiny EET či daňový balíček neprosadíme, říká ministryně financí Alena Schillerová

Ekonom
  • Ministryně financí slibuje dotažení EET pro zbytek podnikatelů v polovině příštího roku.
  • V daňovém balíčku chce zrušit superhrubou mzdu a snížit daně, více chudším než bohatším.
  • Ministři jí nově budou muset každý rok hlásit, jak utrácejí.
jarvis_5aa915ee498e2253962497ad.jpeg Ministryně financí Alena Schillerová Foto: Tomáš Nosil

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje dotáhnout do konce životní projekt svého předchůdce a nyní premiéra Andreje Babiše (ANO) − elektronickou evidenci tržeb. Po všech politických přemetech by se ti, kteří ještě neevidují, tedy třeba řemeslníci či advokáti, měli dočkat povinnosti vydávat on-line účtenku v druhé polovině příštího roku. Zároveň ministryně chce pro nejmenší podnikatele nový off-line režim. Dále prosazuje daňový balíček, který ruší superhrubou mzdu a mírně snižuje daně u většiny příjmů. Sama ale říká, že EET i daně mohou být ještě předmětem handlu při vyjednávání o koaliční vládě. Kritiku, že příliš přitvrzuje v daňové represi proti podnikatelům, odmítá, byť její zálibu v hlášení všeho možného státu pocítili už i její kolegové ve vládě. Ministryně po nich chce, aby jí každý čtvrtrek hlásili, jak jejich úřady utrácejí.

Když jsme spolu mluvili o EET před jejím spuštěním, říkala jste, že kdyby nenaběhla pro všechny podnikatele, byla by to tragédie. Od té doby Ústavní soud odsunul evidenci pro řemeslníky a svobodná povolání a teď opozice ve sněmovně prosazuje zúžení EET na plátce DPH. Je to tragédie?

Tehdy jsem měla na mysli, že kdyby třetí a čtvrtá vlna vůbec neměla být, tak to považuji za nesprávné, nespravedlivé a věřte, že pro většinu podnikatelů, zástupců podnikatelských komor a svazů by taková situace byla velmi nekomfortní.

Rovné a rovnější podnikání nikdo nechce. Ale nyní EET směřuje do podoby, která asi z vašeho pohledu není dobrá.

Já jsem to nevzdala, ta naděje je pořád obrovská, protože máme připravenou novelu zákona. Já jsem ji mohla poslat do meziresortního připomínkového řízení už dříve, protože na ní pracujeme od podzimu, ale teď jsme ještě od ledna zapracovávali důsledky rozhodnutí Ústavního soudu. Od počátku jsme přitom spolupracovali s podnikatelskými svazy a komorami. Teď jsem nechala ještě celý návrh poslat do neoficiálního připomínkového řízení zástupcům podnikatelů. Takže zhruba v půli března předám novelu do meziresortního připomínkového řízení.

Ale opozice vám teď do toho vstoupila, když do druhého čtení protlačila úpravu vyčleňující z EET všechny podnikatele s obratem do milionu korun.

Je to nepříjemné. Mně na té novele vadí, že je nesystémová. My máme připravenou ucelenou systémovou novelu, v níž zohledňujeme všechny důsledky rozhodnutí Ústavního soudu a zkušenosti z více než roční účinnosti EET. Toto by byl nesystémový zásah, který prošel do druhého čtení, což ještě neznamená, že byl schválen. Já nemohu předjímat, jak rozhodne Poslanecká sněmovna. Ale budu se snažit o to, aby prioritou byla námi připravená novela. Určitě bych uvítala, kdyby opoziční pozměňovací návrh schválen nebyl.

On-line hlášení EET by se měli vyhnout podnikatelé, kterým projde ročně pod rukama méně než 200 tisíc v hotovosti.

Můžete nám popsat parametry vaší novely?

Zásadní je naše obecné pojetí výjimek. Měli jsme promyšlené tři varianty a zvítězila ta, která zavádí další typ off-line režimu. Při jeho konstrukci jsme využili toho, co už podnikatelé musí dělat. Dnes když přijdete k podnikateli, který nemá EET, a požádáte ho o účtenku, on vám ji musí dát. My to zavedeme povinně, tedy že ji nevydá jen na žádost, ale v každém případě. Účtenka bude mít stejné náležitosti, jako elektronické účtenky. Vyzvednout si je podnikatel bude moci na kterémkoli územním pracovišti finanční správy. Využili jsme i toho, že podnikatelé − fyzické osoby −, kteří ještě nemusí vést elektronickou evidenci tržeb, musí vést průběžnou evidenci o příjmech. My teď zavedeme, že tuto průběžnou evidenci budou jednou za měsíc odevzdávat finanční správě.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

David Klimeš, David Mařík
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama