reklama

Pianům je dnes zaslíbená Asie

Ekonom
  • Výrobce pian Petrof je tradiční českou firmou, v Hradci Králové má fabriku už od devatenáctého století.
  • Zatímco v roce 2004 mířila většina pian Petrof do USA, dnes je největším odbytištěm Čína.
  • Šéfka firmy Zuzana Ceralová Petrofová původně chtěla být lékárnice, byznysu se učila ve farmaceutické firmě.
jarvis_5a9fdd05498ee28278cd2edc.jpeg Spolumajitelka, jednatelka a prezidentka společnosti Petrof Zuzana Ceralová Petrofová Foto: Honza Mudra

Petrof je příjmení ruského původu, stejnojmenný výrobce pian však patří mezi tradiční české podniky. Potomci žoldnéře, který do Česka přišel ze Sibiře, začali piana vyrábět v devatenáctém století v Hradci Králové. Po nelehkém období komunismu, kdy o továrnu při znárodnění přišli, patří společnost opět do rodiny. Zuzana Ceralová Petrofová z páté generace Petrofových převzala vedení po svém otci v krizové situaci v roce 2004 a v čele firmy stojí dodnes. Petrof dnes dodává v hojném počtu piana na perspektivní východoasijské trhy a vyrůstá v něm další generace podnikatelské rodiny − ve společnosti už pracují i dcera a zeť současné šéfky.

Sedíme ve vaší nové galerii. Proč jste ji otevřeli?

Je to velká multifunkční hala o 1600 metrech čtverečních s pěti sty místy na sezení, kavárna má dalších zhruba padesát míst. A my sedíme v místnosti pro obchodní jednání a workshopy. V přízemí je obchodní část, kde jsou dva velké showroomy pro pianina a klavíry. Budeme pořádat spoustu kulturních událostí, například koncertní řadu Antonín Petrof. Vedle našich akcí je možné si tady cokoliv pronajmout na eventy, večírky či workshopy. Cítili jsme, že v Hradci chybí podobné prostory na setkávání, tak jsme využili této průmyslové haly k rekonstrukci a chceme, aby se sem Hradečáci naučili chodit.

Vaše rodina je z Hradce, příjmení zní ale rusky. Jak vzniklo?

Do Čech jsme přišli ze sibiřského Tomska někdy v roce 1750. Rodinnou historii dohledal můj děda, který pracoval jako archivář, protože za socialismu bohužel nemohl mít lepší zaměstnání. Hledal až ve válečném archivu ve Vídni, kde našel Martina Pietrova. To byl žoldák, který se z Ruska dostal do Vídně a potom pokračoval do Čech, kde založil rodinu. Jeho potomek Jan Petrof byl významný truhlář v Hradci Králové a jeho syn Antonín se dostal do vídeňské rodiny Heizmannů, ve které se už tehdy klavíry vyráběly, a tam se také u svého strýce vyučil. Nakonec se vrátil domů a v roce 1864 postavil svůj první klavír.

Komunisté chtěli naši rodinu ponížit. Takže její členové třeba museli chodit po dvoře, aby si na ně mohli zaměstnanci plivnout.

Prvním velkým zlomem v rodinném podnikání byl až nástup komunismu?

Piano je zbytné zboží a prodávat se ho daří podle toho, jak se daří ekonomice ve světě. Jediné vážné přerušení, kdy se opravdu dva roky nevyrábělo, bylo v letech 1866−68, když došlo k bitvě u Hradce Králové. Výroba ale naskočila dál a už v roce 1874 Antonín Petrof koupil pozemky, na nichž stojí budova, kde právě sedíme. Od té doby se datuje vznik naší továrny a už tehdy měla zhruba 40 zaměstnanců. Když byla krize nebo válka, tak se vždy vymyslel nějaký náhradní program. Piana se dělala dál, ale byla v útlumu a k tomu se vyráběl třeba nábytek, železniční pražce. Speciálním válečným programem pak byly bedýnky na munici. Vždycky existovala i nějaká vedlejší výroba.

Kdy došlo ke znárodnění firmy?

Bylo to v únoru 1948. Byly to nepříjemné chvíle, komunisté chtěli naši rodinu ponížit. Takže její členové třeba museli chodit po dvoře, aby si na ně mohli zaměstnanci plivnout. Továrna se zestátnila a rodina mohla ještě pár let užívat svůj osobní majetek, než přišla padesátá léta a komunisté skoro celou rodinu pozavírali. Do jejich vil se nastěhovali dělníci z továrny.

jarvis_5a9fdd05498ee28278cd2ed8.jpeg
„Už od páté šesté třídy jsem chtěla mít svou vlastní lékárnu. Šla jsem si za tím a vystudovala farmacii, ale ve třetím ročníku přišla sametová revoluce a to vedlo k tomu, že jsem si svůj lékárnický sen nesplnila,“ říká Zuzana Ceralová Petrofová.
Foto: Honza Mudra

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Filip Sýkora
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama