reklama

Merkelová se Česku stále vyplatí

Ekonom
Čtěte více: EU | Německo | Merkelová Angela | politika
  • Pokud Angela Merkelová dokončí celý svůj mandát, povládne Německu dohromady neuvěřitelných 16 let.
  • Její éra sice už uvadá, ale nový lídr Německa stále není.
  • Česko může těšit, že Německo bude investovat a přisype i do evropského rozpočtu.
jarvis_5a8405c6498e553064c8766b.jpeg 16 let Foto: archiv

Trvalo to dlouho, byť ne zas tak dlouho jako českým politikům. Po zářijových volbách v Německu staronová kancléřka Angela Merkelová konečně dohodla stabilní vládu se sociálními demokraty z SPD.

Nechme stranou, že prodloužení velké koalice přirozených ideových oponentů CDU/CSU a SPD škodí německé politice a vytváří poptávku po extrémním protestu.

Podstatnější je se nyní ptát, co nová vláda v Berlíně znamená pro Evropu a speciálně pak pro Česko, které ekonomicky platí za 17. spolkový stát Německa.

Na celkovém programu velké koalice se z pohledu Česka pozitivně podepsali sociální demokraté. Jejich vůdce Martin Schulz prosadil, že Německo bude platit více do evropského rozpočtu. To je pro čistého příjemce Česko velmi dobrá zpráva, zvláště po odchodu Británie z EU a tenčícím se penězovodu z koheze. SPD ale také prosadila do programu posílení europarlamentu, dobudování eurozóny s vlastním rozpočtem a proměnu eurovalu v permanentní Evropský měnový fond. To před Česko staví otázku, zda chceme jít s jádrem unie, nebo zůstat stranou dění.

Pozitivně Česko ovlivní i nejrůznější investice, které si sociální demokraté na Merkelové vymohli. Ovládnou ministerstvo financí a to nasměruje 36 miliard eur přebytku do nejrůznějších programů od zemědělských dotací přes infrastrukturu po digitalizaci a rychlý internet. A jak známo, když investuje Německo a roste, má z toho užitek i Česko. Německo také před Českem prošlape několik oblastí, okolo kterých se dosud spíše opatrně mluví: ať už jde o regulaci a zdanění velkých technologických gigantů, daň z finančních transakcí či regulaci kryptoměn a blockchainu.

Je nepochybné, že Merkelová slouží své poslední kancléřské období a už trochu přesluhuje. Vždyť začínala s kancléřstvím už za éry Bushe, Chiraka a Blaira! Ale to je věcí Německa. Pro Česko i Evropu je podstatné, že Německo bude investovat, reformovat a navyšovat své platby do evropského rozpočtu.

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama