reklama

Vláda, Dukovany, Brusel. Tam všude bude muset Andrej Babiš žádat Hrad o souhlas

Ekonom
  • Předseda ANO Andrej Babiš se může těšit na sestavení své druhé vlády.
  • Znovuzvolení Miloše Zemana mu ale už vybralo mocenské partnery, které nebude moci obejít.
  • A občas jde o lidi, které chtěl Babiš naopak odstavit.
jarvis_5a71c12f498ea7ca9a9325ac.jpeg Předseda ANO Andrej Babiš se může těšit na sestavení své druhé vlády. Znovuzvolení Miloše Zemana mu ale vybralo mocenské partnery, které nebude moci obejít. Foto: ČTK

Sestavu druhé vlády Andreje Babiše zatím Česko nezná, ale s nadsázkou se dá říct, že už zná některé její ministry. Skupinka, která se shromáždila při znovuzvolení Miloše Zemana za jeho zády, se nenechá jen tak odstavit od moci.

Je nepravděpodobné, že by se staronový prezident, který už není na nikom závislý a má před sebou poslední prezidentský mandát, rozhodl zopakovat vysokou hru z roku 2013, kdy jmenoval svého premiéra Jiřího Rusnoka. Zeman a Babiš stále zůstávají nejmocnější spolupracující dvojicí české politiky.

Babiš ale nejspíše dostane na srozuměnou, že pokud chce mít stabilní vládu, kterou nebude Hrad ostřelovat, měl by dobře vyjít s lidmi, kterým je Zeman zavázán. Šéf ANO bude muset vzít v potaz úřadujícího předsedu ČSSD Milana Chovance, který se asi brzy stane i zvoleným šéfem strany. Dále pak předsedu SPD Tomia Okamuru, kterému už nestačí být jen užitečným pomocníkem ANO ve sněmovně.

Usmířit se bude muset také s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem, jehož vyhazov navrhoval prezidentovi ještě před druhým kolem volby. Mynář spolu s prezidentským poradcem Martinem Nejedlým si jistě nenechá sahat na své ekonomické zájmy.

Ze sestavy za Zemanem bude Babiš muset možná nejvíce hledat cestu k šéfovi ČEZ Danielu Benešovi, jehož konec nebo alespoň umenšení vlivu neúspěšně osnoval v předchozích letech.

Svou mocenskou hru za asistence prezidenta nakonec s velkou pravděpodobností dohraje k většinové vládě.

Jak to konkrétně změní Česko?

Už nyní má Miloš Zeman nezanedbatelný podíl na vládě Andreje Babiše v demisi. Kromě toho, že rozhoduje o jmenování premiéra, má v kabinetu výrazné příznivce.

Ministrem vnitra je Lubomír Metnar, který má blízko ke svému předchůdci ve funkci Martinu Pecinovi z časů prezidentského kabinetu Jiřího Rusnoka. Ministrem zemědělství se stal Jiří Milek na doporučení Agrární komory, což je hájemství předsedy zemanovské strany SPO Jana Veleby. Ministryní obrany je pak největší prezidentova fanynka v ANO Karla Šlechtová.

Vedoucím Úřadu vlády je další zemanovec Radek Augustin, který vedl úřad i Rusnokovi v roce 2013 a byl místopředsedou Zemanovců.

Poslední hradní výsadek dostal Babiš do svého týmu poradců. Radí mu tři Rusnokovi exministři Miroslav Toman, František Koníček a Martin Holcát.

Co bylo dosud, ale není asi nic proti tomu, co nastane po znovuzvolení Miloše Zemana.

Místodržící Hradu v ČSSD Chovanec

V první řadě se hraje o podobu nové vlády. V tomto ohledu byli ze sestavy za Zemanovými zády nejdůležitější Milan Chovanec a Tomio Okamura.

Úřadující šéf ČSSD Chovanec už několikrát od Zemana zběhl a zase se k němu vrátil. V roce 2013 se účastnil takzvaného lánského puče proti Bohuslavu Sobotkovi. Účastníci se těsně po volbách sešli právě u Zemana. Puč ale nevyšel a právě Chovanec jako jediný dostal od Sobotky milost a stal se ministrem vnitra.

Nyní však byl mezi sociálními demokraty nejvýraznějším podporovatelem dosavadního prezidenta v nedávné volbě a to mu vyneslo až místo po Zemanově boku.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama