reklama

Brno v cenách bydlení dohání Prahu

Ekonom
Čtěte více: bydlení | Brno | reality | byty | Praha
  • Nejvíce bytů mimo Prahu se staví na jižní Moravě. Brno přesto trápí nedostatek bytů: loni se jich neprodalo ani tisíc.
  • Developerské projekty zdražují i v regionech. V Plzni, Liberci, Olomouci nebo Českých Budějovicích už byt pod cenou 50 tisíc za metr téměř nepořídíte.
  • Nejméně se staví v regionech, odkud lidé spíše "prchají" - v severních Čechách a na severní Moravě.
Developeři začínají stavět i v okolí Prahy. Společnost Crestyl například sází na Beroun v projektu Berounská brána. Developeři začínají stavět i v okolí Prahy. Společnost Crestyl například sází na Beroun v projektu Berounská brána. Foto: Crestyl

Brno se v žebříčku nejdražších měst − alespoň co se cen bydlení týče − drží těsně za Prahou. Průměrné ceny bytů v moravském hlavním městě se přehouply přes hranici 50 tisíc, v případě nových projektů dokonce výrazně nad 60 tisíc korun za metr čtvereční.

A u luxusních bytů není výjimkou ani "pražská" cena − 80 tisíc za metr. Zdražování přitom podle realitních makléřů ani zdaleka není u konce. "V Brně očekáváme i v roce 2018 růst cen bytů, zhruba o pět až sedm procent, tedy pokud nedojde k výraznému zvýšení úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Ve městě se totiž téměř nestaví, protože není schválený nový územní plán. Co se postaví, se téměř okamžitě prodá. Poptávka je veliká," vysvětluje oblastní manažerka M&M reality pro Jihomoravský kraj Jarmila Odehnalová.

Nedostatek nových bytů se projevil i na prodejích v loňském roce. Za celý rok se v Brně prodala pouze necelá tisícovka bytů. Na vině přitom není malá poptávka, ale naopak nedostatek na trhu: zájemci o bydlení nemají z čeho vybírat, většina dostupných bytů je předražená.

Podobný trend zdražování je ovšem možné pozorovat ve všech krajských městech s jedinou výjimkou: Karlových Varů. Ze statistik poradenské společnosti Deloitte, která sestavuje index cen ve všech krajských městech, vyplývá, že vůbec nejvíc zdražilo bydlení v Jihlavě, a sice o více než 21 procent. Jen o málo nižší růst cen pak analýza Deloittu zaznamenala v Českých Budějovicích.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Jan Němec
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama