reklama

325 miliard

Ekonom
  • Vláda Andreje Babiše prosazuje dluhovou amnestii.
  • Je v tom schován morální hazard, ale jinak to těžko půjde.
  • Lidem s exekucemi je třeba dát šanci vrátit se do normální ekonomiky.
325 miliard 325 miliard Foto: archiv

V roce 2016 bylo v Česku 834 tisíc exekucí za 325 miliard korun. Jak dlužníkům, tak věřitelům je přitom u desetitisíců exekucí jasné, že dlužník se už ze své mizerné situace nevyhrabe a věřitel nezíská ani korunu. To není spravedlivé a není to ani ekonomicky efektivní pro žádnou ze stran. Pokud budeme nadále tvrdit, že každý dluh se má zaplatit, skončíme jako na Slovensku, kde aktuálně ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská na­vrhuje dluhovou amnestii jako zoufalé řešení 3,6 milionu exekucí.

Proti tomu je Česko stále ještě procházka růžovou zahradou a řešitelný problém. Exekutorské eldorádo už skončilo před lety, nicméně spousta lidí zůstala v neřešitelné situaci několikanásobných exekucí.

Nyní musí dlužník zaplatit do pěti let alespoň 30 procent svých závazků. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán by k tomu přidal i možnost splacení 50 procent do tří let. Nejkontroverznější je pak varianta nezaplacení ničeho po sedmi letech. Sedm let se prostě budete snažit umořit, co se dá, a i když to nebude nic, protože vyděláte jen existenční minimum, jste z dluhů venku. To je samozřejmě velké riziko a morální hazard. Sice by to řešilo problém nedobytných exekucí, ale je iluzí, že by všichni insolvenční správci měli čas a prostředky bedlivě sledovat dlužníka, zda nepodvádí a jen nečeká na amnestii, aby se pak vysmál svému věřiteli.

Možná by to šlo i jinak. Motivovat věřitele hned na počátku exekuce, aby si zjistil, jak bonitní je dlužník, a pokud by došel k závěru, že je chudý jak kostelní myš, aby pak raději do nějaké určité doby řízení sám zastavil a dluh odepsal. Nemusel by za to platit žádné poplatky. Takto by se vyřešily bagatelní dluhy a skutečně velké dlouhodobé exekuce by zůstaly jen u vážných případů.

Pelikánova maximalistická varianta je opravdu možná příliš riziková, nebavíme se totiž jen o podvodně vnucených lichvářských úvěrech, ale i o obyčejných dluzích za nájemné. Zde by nemělo být tak snadné uniknout dluhům. Něco se ale dělat musí. Jinak za pár let skončíme ve stejně zoufalé situaci jako Slovensko.

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama