Evropská komisařka Věra Jourová by se ve 12. patře bruselského paláce Berlaymont, sídlu Evropské komise, měla věnovat hlavně spravedlnosti a ochraně spotřebitelů v celé Evropské unii. V posledních týdnech jí ale místo toho neustále ruší evropští politici a vyptávají se jí na dění v Česku.

Je totiž členkou hnutí ANO a právě jeho předseda Andrej Babiš se dnes stává premiérem Česka, příští týden bude jmenována jeho jednobarevná vláda a hned potom zamíří jako její předseda na svůj první summit EU.

Vysvětlování Jourová nemá vůbec jednoduché. O patro výše sedí šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker a v Praze se zase její stranický šéf dohaduje na spolupráci s komunisty a okamurovci.

Jourová přiznává, že z vývoje v ANO měla svého času obavy, ale nyní už nepochybuje, že Babiš vede hnutí dobře a vejde na svůj první summit jako pragmatický podporovatel Evropské unie.

Referendum o vystoupení z EU, které prosazují SPD či KSČM, odmítá. Stejně tak ale nechce ani variantu, že by se Babiš vzdal premiérství a pomohl tak vzniku spolupráce s demokratičtějšími stranami v české sněmovně.

Nová česká vláda by podle ní měla být hlasem uměřenosti v pobrexitové Evropě, měla by hledat nové spojence a vytvořit ve středu Evropy pragmatickou prounijní osu Praha − Bratislava − Vídeň.

Andrej Babiš hned po jmenování vlády 13. prosince odletí na svůj první summit Evropské unie. Jaké se s ním pojí očekávání?

Určitě vstoupí do klubu premiérů jako někdo, koho si ostatní hned všimnou.

A to pozitivně, nebo negativně?

Doufám, že pozitivně. Absolvovala jsem s ním několik akcí, na kterých se setkal s liberálními premiéry (evropská liberální frakce ALDE má aktuálně sedm premiérů, Babiš bude osmý − pozn.) a bylo osvěžující, že říkal vždy věci jinak než ostatní, byl razantní. A byl tam jeho typický pragmatismus.

To bude podle mě jeho příspěvek evropským jednáním a ukáže se to hned na prvním summitu.

Nebojíte se, že se ale po všem, co se na něj − ať už právem či neprávem − nabaluje za kauzy a jaká v Praze vzniká mocenská spolupráce, hned dostane do kouta? Že ho ostatní ihned zařadí do klubu polské premiérky či maďarského premiéra?

Neobávám se toho. Je to samozřejmě na něm. Znám ale jeho názory, že Evropskou unii musíme udržet v co nejlepším stavu už jenom kvůli ekonomické prosperitě, které jsme i my součástí. Takže očekávám, že na summitu bude vystupovat pozitivně a konstruktivně a bude to dost vzdálené tomu, co jsme v poslední době slýchali z Polska a Maďarska, tedy a priori opoziční přístup.

Visegrádská skupina se v poslední době rozděluje. Ze Slovenska od premiéra Roberta Fica slýcháme čím dál víc proevropštější tón, což kontrastuje s Maďarskem a Polskem. Ke které ze stran by se měla připojit nová Babišova vláda?

Rozhodně k tomu tónu, který vede k lepší budoucnosti. A tu nevidím v izolaci, do níž se dostává Polsko a Maďarsko.

Takže by měla vzniknout slovensko-česká prounijní, racionálnější, optimističtější osa?

Mně se to rýsuje jako dobrý scénář, když vznikne toto spojenectví. A nejen se Slováky, ale i s Pobaltím, Slovinci. Ale třeba i s Rakouskem. Možná že je na čase překonat tu železnou oponu a také se občas bavit s jinými partnery. Česko v tomto partnerství může sehrát důležitou roli.

Takže střední Evropa by mohla změnit politickou konfiguraci a vznikla by v regionu nová pragmatická spolupráce od Rakouska nastupujícího kancléře Sebastiana Kurze přes Česko Andreje Babiše až po Slovensko Roberta Fica?

Bude muset. Po brexitu, chystaném odchodu Velké Británie z EU, jsme v období rekonfigurace sil v Evropě. Jestli se má Evropa dál rozvíjet v nějakém vybalancovaném stavu, aby nové integrační projekty vyhovovaly všem členům unie, pak to nemůže být jen o tom, co si myslí Němci a Francouzi.

Chápu. Ale v této chvíli jsme v Bruselu za kverulanty, všichni si s námi spojují absenci solidarity, ať už jde o kvóty, euro či další integrační projekty. Jaké jsou tedy ty politiky, kde by Česko mohlo ukázat i tu druhou, optimističtější tvář a zasadit se o společný unijní postup a bylo to přitom pro něj výhodné?

Prosím, nepřeceňujme to kverulantství. O Češích se ví, že jsou skeptičtí, mají svůj smysl pro humor, ale dá se s nimi vždy domluvit na přiměřených řešeních. Proto si také myslím, že po odchodu Britů bude ten český hlas uměřenosti důležitý a měl by být slyšet, aby nám to tričko, které ušije Německo s Francií, nebylo moc těsné.

V jakých konkrétních oblastech by tedy Česko mělo být v unii aktivní, prosazovat posílenou spolupráci? O programu Andreje Babiše nikdo nic neví, ale on bude muset nakonec přijít s nějakou svojí agendou.

Obecně by se Česko mělo angažovat více ve všem, kde se může projevit česká pracovitost, spolehlivost, vzdělanost. To jsou určitě ekonomické agendy od průmyslu po vědu. Ale třeba i v justici, ke které mám blízko.

Ovšem pokud se vláda Andreje Babiše opře o SPD a KSČM, Česko se ponoří do debaty o ústavním referendu, potažmo referendu o vystoupení z Evropské unie. Je to z pohledu Evropské komise problém?

Já si z principu samozřejmě nepřeji, abychom měli referendum o vystoupení z Evropské unie. Lidem je potřeba vysvětlit, aby se nenechali ohlupovat.

Referendum je nástroj přímé demokracie a může být nebezpečný v době hybridních a propagandistických akcí, kdy si lidé neumí přebrat, co je pravda a co ne.

Takže tady se lišíte od hnutí, ze kterého jste vzešla. ANO podporuje přímou demokracii…

Nejsem proti přímé demokracii, uznávám referendum jako nástroj přímé demokracie. Ale než se spustí, tak je třeba mít jistotu, že lidé chápou, o co jde. A především, jaké jsou důsledky rozhodnutí.

Bavíme se teď více o české než evropské politice, které se nyní naplno věnujete. Vrátíte se zpět do české politiky, až vám v roce 2019 skončí mandát eurokomisařky?

Celou dobu, co jsem tady, se mi stýská po Praze, Třebíči, takže se vidím v příštích letech spíše v Česku, než tady v Bruselu. Ráda bych byla užitečná tím, že nějak zúročím to, co jsem se tu naučila.

Pokud se tedy vrátíte do národní politiky, předpokládám, že v dresu ANO. Jak hodnotíte vývoj v hnutí?

Upřímně řečeno, nějakou dobu jsem byla nervózní, zda jsem nestála na počátku něčeho, co nebude mít dobrý vliv na Česko. Všichni musíme mít takové pochybnosti, hnutí není přece žádná úderka. Ale dnes vidím, jak se povedlo to, co jsme s Andrejem Babišem chtěli, tedy přivést do politiky nové lidi, a mám z toho dobrý pocit.

A čím to je, že to sice stačí na jasné vítězství ve volbách, ale ta zbylá většina voličů pociťuje k vítězi voleb nebývalou antipatii? Proto koneckonců vzniká i vláda, která nedisponuje jasnou většinou…

Může za to velká masáž v médiích, která vytvářela obraz Babiše démona…

... to asi nemluvíte o médiích, která si Babiš koupil, že?

Dobře. Já samozřejmě uznávám práci novinářů, ale myslím, že má nějaký vliv, že od počátku hnutí ANO tu byla jistá démonizace a jsou tu lidé, které on nikdy nepřesvědčí, že politické funkce nechce zneužít ve svůj prospěch.

A není tedy teď tím nejlepším řešením, že by si Babiš s trestním oznámením na krku sice zachoval vliv, ale poodstoupil a premiérství se vzdal?

Ne. Není.

Související